Pored nas Beograđana, u Segedin stigli i Indijanci: Noć muzeja u Muzeju Ferenc Mora
Na platou ispred Muzeja Ferenc Mora, ustanove koja nosi ime segedinskog pisca, oko osvežavajuće velike fontane, poslednjeg junskog vikenda, skupljali su se Indijanci i kauboji svih generacija.
Neobičan vestern prizor u mađarskom gradu na obali reke Tise, za povod je imao segedinsku Noć muzeja i aktuelnu gostujuću izložbu Nacionalnog muzeja kaubojskog i vestern nasleđa iz Oklahome, na kojoj je izložena, između ostalog, i originalna rekvizita iz kaubojskih filmova.
Kako saznajemo, u Mađarskoj postoje dve komune, koje u festivalskim prilikama organizuju kampove za ljubitelje vesterna, koji se tim povodom maskiraju, daju sebi indijanska imena, i imitiraju nekadašnji stil života Indijanaca.
Segedinska Noć muzeja održava se svake godine, za vikend oko Svetog Jovana (22. jun), i to u tri objekta koja pripadaju Muzeju Ferenc Mora. Povodom dvadesete Noći muzeja i njenog vestern izdanja, PR Anita Hegediš, kaže:
„Ova izložba nam stiže iz Oklahome, iz Kaubojsko-Indijanskog muzeja. Eksponati su putovali 10 000 kilometara. Ovo su originalni predmeti koji su korišćeni na divljem zapadu, iz svakodnevne upotrebe kauboja i Indijanaca. Ovo su eksponati od međunarodnog značaja i pokazuju potpuni život Indijanaca i kauboja. Tu su i predmeti iz vestern filmova Bada Spensera: pištolj, kaiš i originalne lisice iz filmova. Svi predmeti su povezani s legendama. Imamo i predmete koje su i mađarski Indijanci izradili i poklonili izložbi. Naime, u pitanju je jedna indijanska zajednica koju čine ljubitelji indijanske kulture.“
Aktuelna vestern izložba trajaće do kraja decembra ove godine, dok stalnu postavku muzeja, nakon renoviranja, od 2020. godine čine tri postavke – prirodnjačko-naučna izložba, zatim izložba o piscu Ferencu Mori, po kome je i nazvan muzej, kao i postavka o Segedinskoj tvrđavi.
Jedan od najinteresantnijih delova zdanja je vidikovac na krovu Muzeja.
Ovom prilikom, izdvojili bismo i nekoliko eksponata posvećena tradicionalnim segedinskim papučama, koje su primer turskog uticaja na lokalni folklor.
Posebne su i po tome što su jednake, ne postoji razlika između leve i desne, sve dok se hodanjem ne preoblikuju. Danas su u modi samo kao suveniri, a možemo da ih vidimo i na Bogorodici u Zavetnoj crkvi u Segedinu.