Tajni jezik biljaka

Tajni jezik biljaka

Komuniciranje biljaka

Grupa naučnika potvrdila je tezu da biljke reaguju na zvukove iz okoline, a i same šalju vibracije, te na taj način komuniciraju sa drugim biljkama. Jesu li, onda, biljke svesna bića?

Da biljke reaguju na spoljašnje nadražaje poznato je nauci. I saksijsko cveće, daje lepše i zdravije cveće jer je paženo i maženo, za razliku od zanemarenih biljaka gajenih u veštačkim uslovima. Kažu, da biljke reaguju na muziku. „Najveselije” su uz klasičnu, evergrin i džez muziku. Biljke muziku ne čuju kao ljudi. Odnosno, biljke nemaju čulo sluha, ali i te kako reaguju na vibracije koje muzika proizvede.

Danas naučnici tvrde da biljke ispuštaju određene zvuke, nečujne ljudskom uhu. Ti zvuci podsećaju na kliktanje. Na taj način šalju se određene poruke ostalim biljkama. Može li se reći da je ovde reč o biljnoj komunikaciji?

Ukoliko drvo javora napadne roj buba, ono ispušta feromone u vazduh, koji dopiru do drugih stabala drveća. To je svojevrsni znak da i druga stabla počnu da luče hemikaliju koja bi ih zaštitila od najezde insekata. Ovaj vid prenosa poruke predstavlja određenu vrstu komunikacije u biljnom svetu. Ovde se radi i o pitanju namere, odnosno, postavlja se pitanje da li drvo ima volju da upozori druga stabla na opasnost?

Tim botaničara univerziteta u Bristolu, osluškivalo je stabljike kukuruza pomoću najsavremenijih zvučnika i otkrilo da je korenje stalno proizvodilo zvukove. Kako naučnici tvrde, ovi kliktajući zvuci, nečujni ljudskom rodu služe za međusobnu komunikaciju među korenjem. Da bi to potvrdili, sproveli su i eksperiment. Zasadili su kukuruz i stalno su mu puštali kliktajuće zvuke koje su snimili u polju. Biljka je rasla u pravcu tog zvuka. Smatra se da je na taj način  biljka dobila informaciju o okolini i mogućim opasnostima.

Ovo otkriće pokreće nove debate i otvara neka nova pitanja među naučnicima. Biljke nemaju mozak, oči, usta, ruke, noge, niti čula slična čoveku, ali su i te kako živa bića koja na ljubav, pažnju i brigu reaguju pozitivno. Različiti delovi biljaka komuniciraju međusobno na ćelijskom nivou. List komunicira sa granom, grana sa stablom, cvetom, stablo sa korenjem…

Nov vid komunikacije vibracijom, koji uključuje biljke međusobno,  podići će svest kod ljudi o značaju biljaka, koje ne treba posmatrati kao nepokretne, zelene ukrase prirode, nego kao živa bića!

foto: Tijana Janković