Slatki rubin zdravlja
Pripremila Janja Rešćanski
Ako je neka hrana u „trendu”, onda sa pravom možemo reći da je to nar. Ne jede se samo ove sezone, nadamo se da će sve više postati dostupan, po ceni, i na domaćem tržištu. Do skoro je bio luksuz na trpezi i smatran je za „elitističku” poslasticu. Zbog svojih neverovatnih svojstava trebalo bi ga što redovnije konzumirati.
U našim krajevima poznat kao mogranj ili šipak, nar nosi latinsko ime Punica granatum. Uspeva u toplim krajevima, a potiče iz Indije. Predstavlja jednu od prvih biljaka koju je čovek počeo da uzgaja, pored maslina, grožđa, smokvi i urmi. Najveći uzgajivači nara na svetu su Indija, Pakistan, Egipat, Bangladeš i Kina.
Plod je veličine jabuke i prepun je sočnih jestivih crvenih bobica, koje su pune soka. Sazreva s prvim jesenjim danima.
Posle brojnih istraživanja, nedavno je potvrđeno da je nar nosilac titule „supervoća”.
Bogat je kalijumom, magnezijumom, gvožđem , fosforom, vitaminima B i C, kao i antioksidantima. Tvrdi se da je delotvorniji čak i od brusnice! Smatra se da blagotvorno deluje na bolesti prostate, disajnih i kardiovaskularnih organa. Naučnici su nedavno dokazali da je odličan u borbi protiv kancera, jer zaustavlja maligne ćelije da se dalje razvijaju.
Od nara pravi se veoma ukusan sok, kao i dragoceno ulje prepuno korisnih sastojaka.
Ulje je veoma skupo i upotrebljava se u medicini, kao i u luksuznoj kozmetici pri spravljanju krema i maski. Revitalizuje kožu i daje joj živost i mladalački izgled.
Iako je dosta skupo, ulje nara možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane. Od njega možete napraviti izuzetno efikasnu masku za lice, koja je odlična za regeneraciju kože i njeno podmlađivanje.
Za masku od nara vam je potrebno: 15 ml bademovog ulja, 15 ml ulja nara i u ovu tinkturu možete dodati i koju kap etereričnog arapskog tamjana. Preporučljivo ju je koristiti dva puta dnevno, ujutru i uveče. Efekat je ubrzo vidljiv, baš kao da ste koristili luksuzne, markirane maske i kreme na bazi nara.
Ilustracija:wiki