KVARTET CARLSA LOJDA 13 SM e1414531462255

Osvrt na 30. Beogradski džez festival  

Beograd je od 24-27. oktobra bio prestonica džeza. U fantastičnoj organizaciji i produkciji Doma omladine Beograda održan je jubilarni 30. Beogradski džez festival. Na njemu su predstavljeni velikani savremene svetske džez scene.

Na svečanom zatvaranju 30. Beogradskog džez festivala, publici su se obratili Rajan Rolands, savetnik za medije i kulturu Ambasade SAD i Aleksandar Živković, programski menadžer prvog Beogradskog džez festivala.

Rajan Rolands je izrazio zadovoljstvo što je festival odlično sarađivao sa Američkom ambasadom i nada se da će se ova lepa tradicija nastaviti i u budućnosti.

Aleksandar Živković je naglasio da mu je drago što je festival obnovljen i  što je u dobrim rukama. Seća se kako je osnivanje ove manifestacije u početku bilo teško, ali je Dom omladine Beograda prepoznao ovu naprednu ideju i podržao je, baš kao što to čini i danas. „Beogradski festival je postao evropski, ali mislim da će uskoro postati i svetski festival“, rekao je Živković.

Ovogodišnji, jubilarni 30. Beogradski džez festival, predstavljao je sublimat festivalskog repertoara proteklih decenija.

Beogradska publika mogla je da čuje domaće izvođače, Kvartet Maksa Kočetova (otvorio festival), Serbian Jazz, Bre!, Trio Vasila Hadžimanova, Vasil Hadžimanov bend (drugo veče festivala), koji su svojim muzičkim umećem, fantastičnom izvođačkom tehnikom, jedinstvenom emocijom i energijom pokazali zbog čega su veliki, ne samo na domaćoj, nego i na svetskoj džez bini.

Prve večeri festivala predstavili su se i Children of the Light Trio, koga čine tri velika umetnika- pijanista Danilo Perez, basista Džon Patituči i  bubnjar Brajan Blejd.

Trubač i pionir „džeza budućnosti“, Norvežanin, Nils Peter Molvaer, predstavio je Beograđanima zajedno sa Moricom fon Osvaldom, prošlogodišnji album „1/1“. Molvaer je poznat po sintezi popularnog elektronskog, hip-hop, rok, pop, ambijent i haus zvuka sa džezom.

Drugo veče festivala započelo je domaćim izvođačima, Serbian Jazz, Bre! I Trio Vasila Hadžimanova i Vasil Hadžimanov bend sa gostom Dejvidom Binijem. Ovim je predstavljena fuzija džeza i domaćeg folklora.

Trojica velikih majstora, Volfgang Pušning (saksofon), Džon Sas (tuba) i Mamadu Dijabate (balafon), predstavili su sjajni muzički koktel smešan od egzotičnih afričkih ritmova i muzičkog nasleđa Evrope i Amerike.

Nemački trombonista, Nils Vogram, izveo je originalnu verziju džeza, onako kako ju je on kao  improvizator doživeo, predstavljajući na najbolji mogući način, evropsko poimanje ove grane muzike. Trio „Nostalgija Nilsa Vograma“ čine pored Vograma još i srpski bubnjar Dejan Terzić i Holanđanin Arno Krijger na orguljama.

Treće festivalsko veče počelo je koncertom, najtalentovanijeg danskog džez muzičara današnjice, Jakoba Anderškova. Publici se predstavio u društvu troje gudača i perkusioniste. Muzika koju stvara je mešavina džeza i klasike. Njegovo više puta nagrađivano stvaralaštvo, kritika opisuje kao „drevni nordijski bajkoviti cvet koji se polako otvara i poprima nove boje”.

Kvintet Paola Fresua ostavio je snažan utisak na mnoge posetioce festivala. Ostaće upamćen po virtuoznom sviranju, divnoj i nenametljivoj komunikaciji sa publikom, ali i po italijanskom šarmu. Paolo Fresu (trubač) je naslednik romantičnog pristupa Četa Bejkera i Majlsa Dejvisa.

Iste večeri predstavili su se i Red Trio iz Portugala i Kvartet Silvi Kurvoazje i Mark Feldmana sa Bilijem Mincom i Skotom Kulijem .

Poslednje veče festivala započelo je koncertom najvećeg  improvizatora i filozofa  džeza, živom ikonom, Čarlsa Lojda (tenor saksofon).  On je sa svojim kvartetom, koga čine pijanista Džerald Klejton, kontrabasista Džo Sanders i bubnjar Erik Harland, predstavio svoju prvu džez svitu „Wild Man Dance Suite“.  Lojdu je ovo drugo gostovanje u Beogradu. Tokom svoje bogate muzičke karijere svirao je sa najvećim muzičkim imenima: Džimi Hendriksom, Kit Džeretom, Bi Bi Kingom, Ron Karterom, sa Dorsima i Bič bojsima

Beogradski festival je završen koncertom Mišela Kamila, koji važi za najstrastvenijeg i najvirtuoznijeg pijanistu na svetu. Njegovo sviranje liči, kako kritičari vole da kažu, na „oslobađanje energije tropske oluje na 88 klavirskih dirki“. U svojim  kompozicijama uspešno spaja latino ritmove sa džez muzikom. Sa svojim Triom, Linkoln Goins (kontrabas) i Kliford Almond (bubnjevi), oduševio je srpsku publiku.