Natalija Vujosevic Sssssssss 2021 skoljka audio kamen foto Jovan Milosevic 2
Natalija Vujosevic, Ššššššššš, 2021, školjka audio kamen, foto: Jovan Milošević

Jer ovo mjesto nije dovoljno da primi toliku samoću

Umetnički projekat “Jer ovo mjesto nije dovoljno da primi toliku samoću”, koji u dvodnevnom interdisciplinarnom eksperimentu ukršta istoriju, antropologiju, umetnost i prostor biće predstavljen 28. i 29. oktobra u Vili Galeb u Igalu, u Crnoj Gori. Kroz susret i komunikaciju umetničkih praksi Natalije Vujošević, Emira Šehanovića i Ivana Šukovića, kao i odabrane arhivske građe i umetnutih elemenata istorije, izložba promišlja vezu između postdruštvenog i posthumanog. 

Projekat polazi od termina „misaoni eksperiment” u kojem hipotetička situacija, teorija ili princip predstavljaju svrhu promišljanja čovekove obaveze i/ili potrebe da se prilagodi. Koristeći pejzažne celine, floralne motive i laboratorijske rekvizite izloženi radovi otkrivaju i propituju koncept sopstvene adaptacije, dok su nasleđe i topografski ostaci života fokus umetničkog istraživanja. 

U Prostoru za odmor i rekreaciju, u Plavoj sali sa praznim bazenom, kroz čije se velike prozorske otvore pruža pogled na Jadransko more, ovo usamljeno mesto, zamrznuta slika napuštene budućnosti, u interakciji sa intervencijama pomenutih umetnika transformiše se u iskustvo poetskog distopijskog pejzaža koji oslikava vizije mogućih ishoda anksioznosti današnjice, kao postprirodne, postmemorijske i post društvene pustinje. Preplićući različite umetničke postupke i medije, od skulpture, poezije, arhivskih zapisa, ekperimente sa zvukom i društvenih rituala, nastaje priča Jer ovo mjesto nije dovoljno da primi toliku samoću, naučno fantastična halucinacija o svetu kao usamljenoj pustinji, ishodu bezumnog galopa pohleple kapitalističke mašinerije nastale iz čovekove fantazije o posedovanju budućnosti.

U okviru izložbe antropološkinja Itana Ćupić predstaviće Madeleine kulinarski eksperiment. 

Projekat realizuje Institut za savremenu umjetnost u saradnji sa Institutom Simo Milošević.

Vila Galeb sagrađena 1976. godine po projektu arhitekte Milorada Petijevića, jedna je od 33 jugoslovenske „Titove vile”, danas u vlasništvu Instituta Simo Milošević, decenijama van svoje originalne namene, za vreme sezone dostupna za posete turista, ovom prilikom prvi put otvara vrata za jedan umjetnički projekat.

Natalija Vujošević je umetnica i kustoskinja iz Crne Gore. Fokus njenog istraživanja i prakse  je predstavljanje arhiva kroz izlaganje, obnovljene moduse komunikacije, angažovanje i razumevanje kroz nove interpretacije i proširene forme.

Kurirala je i ko-kurirala brojne istraživačke projekte i izložbe, kao što su: Drugarice / AFŽ, Antifašistički front žena u Crnoj Gori 1943-1953 (u saradnji sa Natašom Nelević), Arhiv Cetinjskog bijenala (2021/22 Institut za savremenu umetnost sa Petrović fondacijom), Future Ecologies / Future in Debris (sa British Council Collection i LUX, London), Skuvaj mi kafu, napravi sendvič, Galerija 17 Priština, Umeće držanja za ruke / dok se probijamo kroz sedimentni oblak, crnogorski paviljon na 59. Bijenalu u Veneciji. 

Emir Šehanović gleda na svet današnjice koji se raspao u deliće, postavši bukvalni sediment ljudske aktivnosti. U svojoj praksi predmetima daje novi život, ili ih dovodi do tačke u kojoj počinju da oponašaju život kao takav. Većina njegovih radova spaja u jednu celinu delove različitih tela, različitih tipova hibrida nas samih, i slika kojima se predstavljamo.

Ivan Šuković kroz svoju umetničku praksu analizira procese društvene re-konstrukcije postmemorije, dajući često naglasak autobiografskom. Takvu arhivsku građu koristi kao potencijalni izvor za moguće identifikovanje višeslojnosti vremenskih i prostornih odnosa, odnosno otkrivanje njihovih mnogobrojnih mogućih i nekonzistentnih značenja.