Strah od gubitka mobilnog telefona
Pripremila Tijana Janković
Teško nam je da se prisetimo vremena kada nismo imali mobilni telefon. Često se pitamo kako smo mogli da funkcionišemo bez njega. Postoje i oni koji pri samoj pomisli da nemaju ovaj uređaj kod sebe, gube razum. Savladava ih panika i oni postaju nomofobičari. Da li i vi imate fobiju od gubitka mobilnog telefona?
Kada je Martin Kuper kreirao prvi mobilni telefon, pre šesdeset godina, verovatno nije moga ni da zamisli koliki uticaj će ovaj uređaj imati na naš životni stil. Mobilni je postao neizostavna sprava u svakodnevnom životu pojedinca. Mnogima je do te mere prirastao za srce da i sama pomisao na njegov gubitak izaziva paniku i strah.
Naučnici su već pre četiri godine primetili da neki korisnici imaju fobiju od gubitka mobilnog telefona. Ovom iracionalnom strahu dali su ime nomofobija (no mobile phone phobia). Danas, prema podacima istraživanja u Britaniji, 66 odsto njihovog stanoviništva pati od ovog straha.
Svako od nas nerado izlazi iz kuće bez mobilnog telefona. Navikli smo da smo dostupni u svakom trenutku. Mnoge informacije upravo čuvamo u memoriji ovog uređaja. Više ne pamtimo tuđe brojeve telefona, pa čak ni onih najbližih. Družimo se, upoznajemo se i vodimo posao preko mobilnog. Onda i nije čudno da se osećamo pomalo nesigurno kada ga nemamo u džepu. Ipak, postoji razlika između osećaja neprijatnosti i paničnog straha. Koji su to simptomi nomofobije?
Nomofobičari nikada ne isključuju svoj telefon. Često imaju i rezervni broj, za svaki slučaj. Vode računa da im nikad “ne iscuri” baterija. Pri pomisli da nisu u mogućnosti da telefoniraju obuzima ih napad panike. Osećaju ubrzan rad srca, teško dišu, grči im se stomak, znoje ime se dlanovi… Strah ih savladava, jer neće moći da potraže pomoć ukoliko se nađu u opasnoj situaciji. Takođe, panika nastupa i kada pomisle da su izgubili sve kontakte iz imenika.
Najviše nomofobičara ima među osobama starosti od 18 do 24 godina (77 odsto). Na drugom mestu po broju su oni od 25 do 34 godina, a zatim slede nešto stariji, od 55 godina i više.
Naučnici preporučuju da se nomofobija leči terapijom koja podrazumeva postepeno odvikavanje od neprestane upotrebe mobilnog telefona. U nekim slučajevima predlažu čak i terapiju lekovima.
foto:DragonStyle