Neverovatna je činjenica na kakvim sve različitim podlogama i terenima opstaju biljke. Da li biste ikada pomislili da uzgajate biljku u staklenoj boci? Upravo je ovo pošlo za rukom jednom simpatičnom dekici u Britaniji.
Kako je nastala neobična bašta?
Britanac Dejvid Latimer je uspeo da stvori jednu nesvakidašnju baštu u staklenoj boci. Britanac je iz česte zabave i radoznalosti davne 1960. godine na Uskrs, dodao nešto zemlje i sadnicu biljke u staklenu bocu u kojoj staje oko četrdeset litara vode i zalio sa tri četvrtine vode. Biljku je zalio još samo jednom i to posle dvanaest godina i ostavio je zapačećenju da stoji, ispod stepeništa u svojoj kući.
Biljka je skoro preko četrdeset godina bila izolovana od ostatka sveta i na opšte iznenađenje, ona je i dalje živa i zdrava. Dejvidov jedini posao oko biljke jeste okretanje boce sa vremena na vreme, kako bi biljka bila ravnomerno osunčana. Priroda se za sve ostalo sama pobrinula i to tako da je biljka stvorila sopstveni ekosistem. Voda cirkuliše unutar boce iako se biljka nije redovno zalivala. Pošto biljke danju proizvode kiseonik kako bi ga noću trošile, ova biljka je sebi stvarala dovoljno materijala da živi dugo godina. Kako lišće ostari i padne na dno, stvara se trulež i na taj način pomaže da se stvori ugljen-dioksid, koji je bitan za fotosintezu i hranljive materije koje se apsorbuju iz korena.
Ova staklena boca i bašta u njoj predstavlja jedan koristan i zabavan primer procesa recikliranja same prirode.
Da li ste poželite i vi da napravite sopstvenu baštu u boci?
foto: YouTube screenshot