Kada pomislimo na zimu, svi prvo pomislimo na belinu, sneg i pahulje. Šta je zapravo sneg retko kad se pitamo?! Sneg je najčešće bele boje, bez ukusa i mirisa. Međutim, u Kaliforniji je zabeležen čudan fenomen-crveni mirisni sneg!
Sneg je mineral baš kao i so ili dragi kamen. U sredini svake pahulje nalazi se trunčica prašine koja može biti različitog porekla, od vulkanskog pepela, svemirskih čestica, organskih materija… Oko svakog zrnca formira se kristal koji raste, te u zavisnosti od temperature u kojoj nastaje, zavisi i oblik pahuljice.
Pre nekoliko godina planinari iz oblasti Sijera Nevada u Kaliforniji uočili su da njihove čizme prave čudne otiske na belom snegu. Svaki trag je postajao ružičast. Bili su zbunjeni kada im se i odeća privremeno obojila ružičastom bojom. Ovaj fenomen je ubrzo razotkriven i imenovan -„crveni sneg koji miriše na lubenice“.
Ova pojava je česta tokom letnjih meseci na velikim visinama gde se zadržao sneg. On je obične bele boje, ali ukoliko se zagazi, pod pritiskom stopala dobija ružičastu boju. Isti je slučaj i sa grudvama. Svaka kompresija snega povećava njegovu gustinu te dolaze do izražaja crveni pigmenti. Kažu da njegov miris veoma liči na aromu slatke, zrele lubenice. No, nikako nije jestiv!
Smatra se da je ružičastu boju sneg dobio u dvadesetom veku. Pigment mu daje alga Chlamydomonas nivalis, koja uspeva da preživi u surovim uslovima i zaleđenim vodama. Ona snegu daje tu voćnu aromu, ali je izuzetno toksična. To potvrđuju slučajevi teškog oblika trovanja svih halapljivih znatiželjnika koji su pokušali da se zaslade prirodnim „sladoledom“.
Nikada ranije ništa slično nije uočeno na ovim prostorima.
foto: Salvatore Vuono at FreeDigitalPhotos.net