drzava ni na nebu ni na vodi

Država – ni na nebu, ni na vodi

Najmanja kneževina na svetu, nastala na naftnoj platformi!

Davne 1967. godine, blizu obale Velike Britanije nastala je najmanja država na svetu, Kneževina Silend. Stekla je ustav, himnu, državnu valutu, fudbalsku reprezentaciju, pa čak i oružani sukob u svojoj kratkoj istoriji. Danas je na prodaju!

Istorija savremenog doba bogatija je mnogim novim državama. Najčešće nastaju raspadom većih država i saveza, ili se pak oblasti udružuju i stvaraju nove identitete. U toku Vijetnamskog rata, na području Evrope stvorena je nova država. Udružila su se dva gvozdena stuba i gomila zarđalih šrafova i eto nove kneževine. Bivši britanski heroj iz Drugog svetskog rata, Roj Bejts odlučio je 1967. godine da zauzme naftnu platformu u blizini obale Velike Britanije i da tu stvori dom.

Ovo  čelično ostrvo nije predstavljalo vlasništvo ni jedne države, te je Bejts odlučio da je prisvoji. Ni jedna država nije polagala nikakvo pravo na dva stuba usred mora, niti je ikoga ovo gvozdeno uporište zanimalo.

Bejts je sebe proglasio za suverena ove mikrodržave. Svoje verne podanike (izabrane pojedince iz kruga porodice i prijatelja), proglasio je za stanovnike Kneževine Silend. Populacija danas broji dvadeset i sedam glava. Država ima svoj ustav, himnu, pa čak i valutu-silendski dolar, poštanske markice i pasoše, koji, naravno, nisu  priznati u svetu. Godišnji prihod „čeličnog ostrva” iznosi šesto hiljada dolara! Iako je planirao da stvori mir i blagostanje u sopstvenoj državi, Blejtsu to nije pošlo za rukom. Prvi oružani napad na njegov novi dom bio je 1968. godine, kada su britanski radnici ušli u teritorijalne vode Kneževine Silend. Kralj Blejts je odlučio da im se suprotstavi i brani svoju teritoriju vatrenim oružjem. Na svu sreću nije bilo žrtava.

Nakon deset godina, Kneževina Silend je imala i jedan puč, koji je mogao da preraste u ozbiljan oružani sukob. Dok se kralj Blejts odmarao u Velikoj Britaniji, samoproglašeni premijer novonastale države je napao platformu u želji da je osvoji. Unajmio je vojnike koji su helikopterima i gliserima okupirali Silend. U tom metežu kidnapovan je i sin kralja Bejtsa, mladi princ Majkl. Sukob je trajao nekoliko dana, a onda je kralj uspeo da protera okupatore i spasi suverenitet zemlje!

Do 2006.godine Kneževina Silend uspevala je da se održava kao država na vodi. Onda im se dogodio požar. Plamen je oštetio veliki deo čeličnog ostrva. Vatrogasci Velike Britanije uspeli su da spasu „temelje” gvozdene mikrodržave. Platforma je obnovljena i danas se prodaje za vrtoglavih petsto miliona funti!

foto: publicdomainpictures