Šta stvarno izdvaja vaš telefon od njemu sličnih? Da li on ima svoju dušu ili je uzeo vašu? Fairphone nije samo telefon – to je pokret!
Hajde da uradimo mali test koliko stvarno poznajete svoj telefon. Da li znate gde se proizvodi vaš telefon? OK, ovo je možda bilo previše lako pitanje. Ali hajde da uozbiljimo ovaj mini test. Koliko je radnika radilo u njegovoj proizvodnji? Da li su svi oni adekvatno plaćeni i rade u adekvatnim i humanim uslovima? Od kojih materijala je izrađen? Da li su ti materijali stigli iz siromašnih i ratom zahvaćenih zemalja?…
Realno, ove informacije su najčešće sakrivene od nas kupaca, a možda i mi nesvesno utičemo na odgovore na ova pitanja. Kako to promeniti?
Fairphone je jedan od načina da se ovakva situacija poboljša u korist svih nas. U pitanju je projekat koji je u isto vreme i human i komercijalan ali i tehnološki napredan. Zamislite da u isto vreme imate Android, Firefox i Ubuntu telefon i sve to u jednom uređaju pod imenom Fairphone. Da bi ovako tehnološki napredan aparat nastao potrebno je mnogo materijala, tehnologije i ljudskog rada. Humani deo ovog projekta se ogleda u tome što Fairphone nastaje zahvaljujući marljivom radu zaposlenih koji rade u odgovarajućem (humanom) okruženju, koristeći materijale koji potiču iz mirnodopskih zemalja (u ovom slučaju je u pitanju Kongo). Komercijalni deo se takođe ne sme zaboraviti, ali sa naglaskom na mnogo više ljudskosti – i pored zarade nakon prodaje ovog telefona koja će biti upotrebljena za dalji razvoj, radnici u kineskim fabrikama gde se telefoni sklapaju, biće adekvatno plaćeni kako bi svi imali benefite od Fairphone projekta.
Sudeći po specifikaciji, ovaj telefon pripada srednjoj, višoj klasi što se takođe ogleda i u ceni. Kako je odlučeno da se telefon isporučuje kao dual-SIM telefon očekavano je da srce ovog telefona bude MediaTek četvorojezgarni procesor od 1.2 GHz. Ugrađenih 1 GB RAM i 16 GB memorije je već viđeno kod nekoliko aktuelnih modela i to se pokazalo kao dovoljno. 8 megapiksela, ekran od 4.3 inča otporan na ogrebotine i baterija kapaciteta 2000 mAh biće dovoljno da 12000 korisnika kojih su već naručili ovaj telefon budu ponosni na svoj izbor. Iako će se prve verzije Fairphone telefona isporučivati sa Android 4.2 verzijom i posebno dizajniranim korisničkim interfejsom, ovaj telefon će “fabrički” moći da se “rutuje” (rooting) što će omogućiti instalaciju i drugih platformi poput Firefox-a ili Ubuntu-a.
Fairphone telefon će biti isporučivan bez slušalica i punjača kako se ne bi dodatno uticalo na zagađenje životne sredine. Ipak, prilikom poručivanja telefona preko online prodavnice, punjač se može dodati u paket.
S obzirom da je ovaj projekat na svom početku, određena poboljšanja će se desiti pre same isporuke prvim kupcima. Trenutno se ovaj mobilni telefon može poručiti po ceni od 325 € preko online prodavnice Fairphone-a. Za sada su porudžbine ograničene samo na evropske zemlje (ne sve, naravno). Ukoliko želite da se detaljnije upoznate sa ovim projektom koji će možda pokrenuti lavinu njemu sličnih, pozivamo vas da pogledate naredni video. Kompletna specifikacija ovog telefona dostupna je na stranici Fairphone projekta (link), uključujući i listu svih dobavljača sirovina i komponenti (link)
Možda je došlo vreme da se malo više uključimo u ove procese a da ne budemo puki korisnici gotovih proizvoda koje ponekad moramo da trpimo.
Foto: Fairphone