sol by nathalie sternalski

BDF: Predstava koreografa Ervea Kubija večras u dva termina

Kompanija Ervea Kubija iz Kana gostovaće sutra uveče u dva termina (16.00h, 20.00h) sa predstavom “Sol Invictus” u Pozorištu na Terazijama, u okviru 21. Beogradskog festivala igre (BFI), najavio je juče koreograf Erve Kubi u susretu sa medijima u Nacionalnoj fondaciji za igru.

Na prethodnim izdanjima BFI ovaj značajan francuski umetnik poreklom iz Alžira predstavio je svoje čuvene komade “Varvarske noći” i “Šta dan duguje noći”, koji su oduševili beogradsku publiku, na šta je podsetila Aja Jung, direktor i selektor BFI.

Karolin Sota, ataše za kulturu Francuskog instituta u Beogradu je istakla da je zadovoljna što ova institucija od početka bez prekida podržava BFI i imaju veoma uspešnu saradnju dve decenije.

Za to vreme su postignute bliske veze sa francuskim trupama, a Sota je podsetila da je Pariz ove godine domaćin Olimpijskih igara gde će brejkdens biti jedna od disciplina, kao preplitanje igre i sporta.

Ona je naglasila da je upravo predstava “Sol Invictus” Ervea Kubija u tom stilu, gde dominira brejkdens.

Francuski koreograf je rekao da je ponosan i počastvovan što je u Srbiji i što je njegova trupa po “treći put učesnik jednog od najlepših festivala u čitavoj Evropi”.

“Sada vam dolazimo sa 17 igrača na sceni, i komad se ne može staviti pod jedan žanr, dakle nije tu samo brejkdens, već je prisutan i hip hop, balet, savremena igra. Stvaraju se granice između različitih formi i tako se rađa nova dimenzija i novi oblik”, analizirao je Kubi svoju predstavu od sat vremena, čija je svetska premijera bila 2023. godine u Eks an Provansu (Francuska) u Pavillon Noir/Ballet Preljocaj.

On je otkrio da njegova kompanija igre, osnovana pre 25 godina, ubedljivo najviše gostuje po svetu od svih drugih francuskih trupa.

“Deklaracija ljubavi prema igri, jedno je od poruka “Sol Invictus”. Vraća nas na dečju igru, i za mene je podsećanje kad sam bio dete. Opet, komad postavlja pitanje šta to znači igrati zajedno, što je veoma važno da se postigne zajedništvo u umetnosti, na sceni”, rekao je Kube i dodao da je cilj da igraju svi složno zajedno.

Autor i koreograf je naveo da to njegovo delo upućeno životu koji je ispunjen razumevanjem radosti.

Komad „Sol Invictus“ je za njega kao preporod,  novo otkrivanje vitalnih podsticaja, povratak u detinjstvo i sve što nas okružuje, i za njega su igra i ljubav isto..

“Želim da govorim o svetlosti, uzajamnoj podršci, solidarnosti, onim vezama koje nas spajaju sa životom. Pozivam na pozornicu ceo svet, oslobođen od pravopisa želim da stvorim koreografski jezik koji prevazilazi granice, estetiku, jezik”, naglasio je Erve Kubi.

Koprodukciju komada potpisuju mnoge trupe i ustanove, uz podršku raznih svetskih festivala, gde dominira svakako Balet Monte Karla (Kneževina Monako).

Pozorišni umetnik je objasnio da njegova kompanija funkcioniše u dva grada – Kan i Kale, na severu Francuske. U Kaleu se nalazi njihov studio i tamo imaju izuzetnu podršku grada.

Sa druge strane, Kubi je istakao da Ministarstvo kulture Francuske ne podržava Kompaniju Ervea Kubija, te je uputio kritiku oko te činjenice.

Prema njegovim rečima, sasvim shvata da je situacija teška na tom planu u svetu, da trupe teško dolaze do sredstava za nove projekte i produkcije, ali on o tome ne može i ne želi da ćuti.

Kubi je govorio o muzici u svom delu i istakao da je spajao klasiku – “Sedmu simfoniju” Ludviga van Betovena uz savremene autorke (Mikael Karlson, Maksim Bodson, Stiv Reič), dok je koristio mediteransku melodiju u ranijim projektima.

Umetnik je naglasio da je rodna neravnopravnost jedna od važnih tema danas koja se takođe provlači kroz ovu predstavu.

Kompanija Ervea Kubija prvi put će na aktuelnoj turneji igrati dva puta u jednom danu svoju predstavu, kao sutra u našem Pozorištu na Terazijama od 16 i 20 sati. 

Kubi kaže da će biti potrebno mnogo snage i fizičke kondicije za takav poduhvat, jer to gotovo nikad ne rade, te se nada da će 17 igrača sve najbolje realizovati, i probe će im biti kratke i brze.

“Želim pokret koji se osmehuje, igru koja dolazi iz srca, usta, bokova, i nastaje pod stopalima na užarenom podu. Želim da od scene napravim igralište beskrajnih mogućnosti. Postoji hitna potreba da se ujedinimo i inspirišemo nadu. Tako će nastati pokret po krugu i spirali. Obred divljenja životu, u zajedništvu koje može zaustaviti ratove i otvoriti vrata čovečanstvu svesnom da je bez odlaganja potrebno brinuti o životu”, zaključio je Erve Kubi.  

Doktor farmacije Erve Kubi odlučio je da usmeri svoj fokus na karijeru koreografa, i tako je započeo studije na Univerzitetu Eks-Marseja i školovanje nastavio u Međunarodnom centru za igru u Kanu, i kasnije u Operi u Marseju.

Imao je važnu saradnju sa Nacionalnim koreografskim centrom u Kanu i briselskom trupom “Thor”, a svoj prvi komad “Golem” je kreirao 2000. godine. 

 Izuzetne rezultate ostvario je sa igračima iz Alžira i “Burkine Faso”, koji sa njim rade od 2010. godine. Danas je Erve Kubi stalni gost profesionalnih škola umetničke igre širom Francuske i u inostranstvu. Od 2014. godine je na poziciji saradnika koreografa u Višoj nacionalnoj školi igre u Kanu i u Marseju.

“Ako gospodin Kubi može da napravi svetove toliko primamljive kao ovaj koji je stvorio ovde, onda je on značajan dodatak svetu igre”, piše američki list  “The New York Times”.

Autor: Ivan Makragić (Tanjug)