Dominik Philipp
foto: Roberta Valerio

Arhitekta Dominik Filip: “Arhitektura igra ključnu ulogu u planiranju održive budućnosti”

Međunarodni kongres “Održiva arhitektura – energetska efikasnost” biće održan od 6. do 8. oktobra u Jugoslovenskoj kinoteci, kada će okupiti se deset renomiranih svetskih arhitekata, koji će držati predavanja i prezentacije sa fokusom ekološki i energetski efikasan pristup u arhitekturi. Jedan od njih biće i arhitekta Dominik Filip (Dominik Philipp) koji redovno predaje u Austriji i u inostranstvu na teme digitalizacije, BIM-a i drvenih konstrukcije, upravljanja promenama i brzog procesa projektovanja.

Dominik, od 2018. godine, drži predavanja na temu ‘Održivost u arhitekturi / Upravljanje održivom gradnjom’ u FH Karnten, a u svom poslu je fokusiran upravo na teme koje pokreće Kongres u Beogradu.

Zbog čega je značajan predstojeći Kongres “Održiva arhitektura – energetska efikasnost” u Beogradu?

Tema klimatskih promena i diskusije o održivosti i energetskoj efikasnosti su izuzetno aktuelne. Predstojeći kongres u Beogradu sa svojim međunarodnim skupom govornika stoga je veoma važan. Upravo su međunarodni razgovori i perspektive svih učesnika ono što čini ovu platformu tako interesantnom.

Koja je fokus vašeg predavanja na konferenciji i glavna ideja koju želite da prenesete publici?

Govorim o održivoj arhitekturi onako kako je ja razumem, i posebno govorim o celokupnom kontekstu i međusobnim zavisnostima između pojedinačnih tema. Konkretno, identifikujem potrebe i opisujem naš odgovor na pitanje “kako zajedno živimo” i, stoga, kako bi naši gradovi trebalo da budu programirani i dizajnirani. Predstaviću neke od naših projekata u Nemačkoj i Austriji, fokusirajući se na drvenu konstrukciju i istaći ću potrebu za digitalizacijom. To je posebno važno u vezi sa procesima ponovne upotrebe i prerade.

Kako se odnosite prema temama konferencije u svakodnevnom profesionalnom radu?

U našem svakodnevnom radu usmeravamo svoju arhitekturu ka poštovanju resursa, razvoju socijalno uravnoteženih prostora i uvažavanju kulturnog i arhitektonskog konteksta. Od našeg osnivanja, imali smo pionirsku ulogu u savremenoj drvenoj konstrukciji. Ključni faktor u svim našim radovima je štednja resursa i odgovarajuća upotreba materijala, sa posebnim angažmanom prema savremenoj drvenoj konstrukciji.

Kako vidite budućnost arhitekture i glavne izazove u vezi sa klimatskim promenama i uništavanjem prirode, i urbanim planiranjem u gradovima?

Arhitektura igra ključnu ulogu u planiranju održive budućnosti. Posebno u transformaciji naših monofunkcionalnih gradova u multifunkcionalne četvrti. Grad sa kratkim udaljenostima će smanjiti mobilnost. Zgrade od drveta skladište CO2 i mogu se rastavljati koliko god puta je potrebno zbog njihove prefabrikacije, što značajno smanjuje potrošnju resursa i količinu otpada. Fokus arhitektonskog planiranja će biti usmeren na korišćenje postojećeg građevinskog fonda, uz smanjenje zatrpavanja zemljišta.

Izvor: Kongresa o održivoj arhitekturi