Sudar galaksija je neminovan

Habl teleskop je predvideo katastrofu

NASA astronomi su zahvaljujući saznanjima koja im je pružio Habl teleskop, objavili da znaju šta je sledeća velika stvar u svemiru – sudar dve galaksije. Možda bi sve bilo drugačije da jedna od te dve galaksije nije naš Mlečni put…

NASA i druge svetske svemirske agencije konstantno posmatraju nebo tj. kosmički prostor oko naše planete Zemlje, i osluškuju šta se “gore” događa. Zahvaljujući budnom oku Habl teleskopa, saznali smo za mnoge galaksije, planete i druga nebeska tela u blizi našeg Mlečnog puta. Nama najbliža galaksija spiralnog tipa je Andromeda koja je približno slične veličine kao naš Mlečni put. Od Zemlje je udaljena “samo” oko 2.6 miliona svetlosnih godina, ali će se sa Mlečnim putem sudariti za oko četiri miliona svetlosnih godina!

Svojom brzinom od 100 do 140 kilometara u sekundi odnosno četristo svetlosnih godina svakih milion godina, ova galaksija se neumitno kreće ka nama. S obzirom da smo tek počeli da otkrivamo svemir oko nas, ne može se sa sigurnošću tvrditi šta će se stvarno desiti kada dođe do najavljenog sudara. Na osnovu dosadašnjih opažanja svemira i sličnih dešavanja, naučnici smatraju da će se spajanjem ove dve galaksije stvoriti jedna velika eliptična galaksija.

Kakva je sudbina našeg sunčevog sistema i planete Zemlje teško je proceniti, s obzirom na poznavanje naše, ali i drugih galaksija i vremenski period do tog velikog događaja. Ono što sada znamo jeste da postoji jedan interesantan scenario sa malim šansama da do njega dođe – ukoliko se dve galaksije ne sjedine, Sunčev sistem i Zemlja mogu da “promene” svoju galaksiju. Možda će nam tamo biti bolje.

foto: NASA/JPL-Caltech/UCLA