Predavanje Velike sile i Srbija pred Prvi svetski rat, predavača dr Stanislav Sretenović, istoričar, Institut za savremenu istoriju, biće održano u ponedeljak, 3. februara u 18h u Konaku kneginje Ljubice. Ulaz je slobodan.
Krajem 19. i početkom 20. veka, velike evropske sile (Velika Britanija, Francuska, Rusija, Nemačka, Austro-Ugarska i Italija) izgradile su međunarodni sistem zasnovan na savezništvima unutar dva suprotstavljena bloka zemalja- sila Antante i Trojnog saveza. Srbija je bila mala država koja nije bila članica ni jednog od ta dva saveza. Ipak, ona je bila napadnuta u julu 1914. godine od strane Austro-Ugarske posle krize u međunarodnim odnosima izazvane atentatom na austro-ugarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda u Sarajevu.
Napad na Srbiju izazvao je niz lančanih reakcija u prestonicama velikih evropskih sila koje su dovele do izbijanja svetskog sukoba koji je imao do tada neviđene razmere. Ako je povod za izbijanje svetskog rata bio sarajevski atentat, uzroke rata treba tražiti u narušenom balansu u međunarodnim odnosima od početka 20. veka.
Autor ovog predavanja će objasniti funkcionisanje međunarodnog sistema zasnovanog na postojanju dva bloka do 1914, saradnju i suprotstavljanje tih blokova na Balkanu, položaj Srbije u takvom sistemu, proces narušavanja uspostavljenog odnosa snaga u Evropi, ulogu pojedinih evropskih državnika i političara u donošenju odluka vezanih za sudbinu Srbije, značaj srpskog nacionalnog pitanja za odnose između Austro-Ugarske i Srbije.