Četvrtina ispitanih spremna je da potroši više novaca kod onih firmi za koje veruje da njihove lične podatke štite na odgovarajući način. Istraživanje pokazuje da je 92% korisnika danas zabrinuto oko nivoa zaštite svojih ličnih podataka u firmama koje ih koriste.
Rezultati novog istraživanja koje je sproveo Veritas Technologies, vodeća kompanija na području upravljanja podacima u okruženjima koja se oslanjaju na više oblaka, pokazuju da korisnici imaju vrlo malo poverenja u to da će organizacije dobro čuvati njihove podatke. Kako se sve više i više firmi suočava sa curenjem ličnih podatka – i kako se čini da su hakeri uvek jedan korak ispred – gotovo dva od pet ispitanika u istraživanju (38%) danas veruje kako većina firmi ne zna kako da zaštititi podatke svojih korisnika. Istovremeno, Veritasovo globalno istraživanje percepcije privatnosti podataka među korisnicima za 2018. godinu (Veritas Global Data Privaci Consumer Studi) pokazuje kako korisnici planiraju da preduzmu značajne korake kako bi kaznili kompanije koje njihove podatke ne čuvaju na odgovarajući način, dok će istovremeno nagraditi one koje to čine kako treba.
Mnoge kompanije u svetu oslanjaju se na podatke kako bi efikasno usmerile prodaju pojedinih proizvoda i usluga prema korisnicima. Međutim, uz uvođenje strogih zakona o privatnosti podataka koji korisnicima daju veće mogućnosti kontrole nad njihovim podacima – poput Opšte uredbe o zaštiti podataka (GDPR — General Data Protection Regulation) koja je od 25. maja 2018. na snazi u Evropskoj uniji – mnogi korisnici pomno prate šta kompanije rade i direktno ih smatraju odgovornim za zaštitu njihovih ličnih podataka.
Nove norme u zaštiti ličnih podataka
Istraživanje koje je naručio Veritas, a sprovela kompanija 3GEM obuhvatilo je 12500 osoba u 14 zemalja. Rezultati su pokazali da korisnici žele da nagrade organizacije koje na ispravan način štite njihove lične podatke, odnosno da kazne one koje to ne čine tako što će uslugu ili proizvod kupiti na nekom drugom mestu ili što će, pak, javno napadati reputaciju kompanije koja zloupotrebljava njihove lične podatke.
Gotovo dve trećine ispitanika (62%) prestalo bi kupovati proizvode ili usluge od kompanije, ako firma neuspešno štiti podatke korisnika, dok gotovo polovina ispitanih (48%) kaže kako bi prestali biti lojalni prema određenom brendu ili firmi i kako bi razmotrili kupovanje usluga ili proizvoda kod konkurencije.
Čak 81% ispitanih kaže kako bi prijateljima i članovima porodice reklo da bojkotuju organizaciju ili kompaniju koja zloupotrebljava lične podatke korisnika, dok bi gotovo tri četvrtine čak otišlo toliko daleko da prijave kompaniju regulatorima. Dve trećine ispitanih (65%) kaže kako bi po društvenim mrežama i drugim online servisima pisali negativne komentare o firmi sa kojom su imali loše iskustvo.
Međutim, istraživanje takođe pokazuje da korisnici takođe planiraju da nagrade kompanije koje na ispravan način štite njihove podatke. Tri od pet ispitanika (59%) kaže kako će potrošiti više novaca kod organizacija kojima veruju da na ispravan način čuvaju njihove podatke, dok je nešto preko četvrtine ispitanika (27%) spremno da potroši i do 25% više novaca kod firmi koje zaštitu podataka shvataju ozbiljno.
„Poverenje u kompanije narušeno je provalama u podatke, curenjem podataka i drugim visokoprofilnim slučajevima gde su kompanije pokazale nedostatak razumevanja za način na koji čuvaju ili dele podatke o korisnicima“, kaže Tamzin Evershed, viša direktorka i globalna šefica za područje privatnosti u Veritasu.
„Korisnici žele da vide više transparentnosti i odgovornosti kod firmi/kompanija. Oni će sasvim sigurno nagrađivati one organizacije koje su primenile dobre „higijenske“ tehnike čuvanja podataka, a kazniće one koje to ne čine. Kompanije moraju biti percipirane kao dobri čuvari podataka ako žele ostvariti poslovne uspehe i benefite, kao i steći maksinalno poverenje kod korisnika“, naglašava Evershed.
Rast zabrinutosti oko prikupljanja ličnih podataka
Budući da raste interes za temu kako se čuvaju i koriste lični podaci, ovo istraživanje takođe je pokazalo kako korisnici ne bi pristali na deljenje sledećih vrsta ličnih podataka:
- detalje o ličnim finansijama, uključujući prihode i hipoteke (60%);
- lokaciju/prebivalište (40%);
- online navike (40%);
- detalje o zdravlju i medicinske zapise (38%);
- seksualnu orijentaciju (28%);
- verska uverenja (26%).
Korisnici takođe postaju sve oprezniji oko toga kako se njihovi podaci dele kompanijama i trećim stranama/licima. Devet od deset korisnika (92%) kaže da je zabrinuto oko nivoa zaštite ličnih podataka, dok 40% ispitanika tvrdi da nema nikakav uvid u to kako kompanije koriste ili dele njihove podatke. Čak 21% ispitanih je veoma zabrinuto oko mogućnosti da će njihovi lični podaci biti ukradeni.
„U svetlu nedavnih događaja i zakonskih promena, korisnicima je potreban mnogo viši nivo bezbednosti u pogledu toga kako kompanije čuvaju njihove podatke, kako ih dele i koriste“, kaže Evershed. „Sve to može imati značajne posledice za kompanije koje se oslanjaju na prikupljanje podataka o korisnicima kako bi mogle ponuditi inteligentne i vrlo ciljane usluge, poput aplikacija koje su vezane uz lokaciju korisnika. Najuspešnije kompanije biće one koje uspeju da pokažu da upravljaju i štite lične podatke na usklađen i dobar način u svim situacijama“, naglašava Evershed.
Veritas pomaže kompanijama širom sveta da upravljaju podacima, da ih štite i da dobiju relevantan i vredan uvid u podatke, nezavisno od toga gde se ti podaci nalaze u organizaciji. Veritasova rešenja za upravljanje podacima uz GDPR sadrži niz detaljnih savetodavnih usluga u integrisanom softveru koji kompanijama omogućava da lociraju, pretražuju, zaštite i na drugi način nadgledaju svoje podatke. Rešenje ne samo da pomaže kompanijama u usklađivanju sa regulatornim zahtevima, već će im pomoći i da ostanu usklađene.
Za više informacija o tome kako rešenja kompanije Veritas Technologies pomažu organizacijama da postignu digitalnu usklađenost sa regulativnom, posetite ovaj link.