Kako otkriva najnovije istraživanje
Mnogi đaci i studenti se oslanjaju na puškice i prepisivanje u nekim presudnim momentima. Ipak, neki se na takav korak češće i lakše odlučuju. Želja narcisa da gradi i održava najbolji status u svom okruženju je nešto što ga i motiviše kao studenta da se odluči za varanje na testiranju.
[box]Narcisodnost ne mora uvek imati negativnu konotaciju.[/box]
Postoji i takozvani zdrav narcis, kod koga je ljubav prema sebi motiv za samoodržanjem i napretkom. Tako da bi mogli reći da smo svi pomalo takvi. Osobe koje po svaku cenu žele uspeh i ne obaziru se na druge,a pri tom ne osećaju grižu savesti, imaju problem. Njihove karakteristike su egzibicionizam, ljubav prema moć kao i ubeđenje da su posebni.
U istraživanju je učestvovalo oko 200 studenata koji su mogli da opišu sebe odgovorima kao što su: „nisam ni bolji no gori od drugih” ili „mislim da sam poseban”. Na osnovu ovih i sličnih odgovora, naučnici su imali uvid u to kako svaki od studenata doživljava sebe. Takođe su merili i njihovo samopouzdanje, kao i osećaj krivice u momentima kada varaju i koliko često to rade. Kako bi imali celu sliku, u istraživanje su uključili i prosek ocena, pol i godište ispitanika.
Ono što je istraživanje pokazalo jeste da je baš egzibicionizam, želja za pokazivanjem, najveći pokretač kada je varanje na testovima u pitanju. S druge strane, oni ne misle da i drugi isto tako prepisuju, već samo priznaju da sami to rade.
Studenti koji imaju veće samopouzdanje, manje i prepisuju, jer imaju više vere u sebe i svoje mogućnost. U ovom istraživanju, kažu da su otkrili da momci osećaju manju grižu savesti pri varanju na testovima od devojaka. Stariji studenti se pre odlučuju da na ovaj način polažu ispite i teže priznaju da to rade.
Studentska snalažljivost je poznata svim generacijama. Nekim je to stil, a nekima poslednja mera kako bi položili ispit. Ipak budite vredni i učite, jer znanje je nešto najkorisnije što sebi možete da priuštite.