1a Paviljon Velikog refraktora posle radova dokumentacija Zavoda
Paviljon Velikog refraktora posle radova dokumentacija Zavoda

Sve je u broju i meri

Astronomska opservatorija Beograd i Zavod za zaštitu spomenika kulture grada otvorili su izložbu „Sve je u broju i meri”, čije su autorke Vesna Mijatović iz Astronomske opservatorije i Aleksandra Šević, arhitekta konzervator Zavoda. U pitanju je predstavljanje radova na obnovi paviljona i objekata ovog kompleksa od 2015. do 2023. godine. Astronomska opservatorija je 2001. godine utvrđena za spomenik kulture.

Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda u okviru svojih aktivnosti gotovo deceniju se u kontinuitetu bavi radovima na obnovi kompleksa Astronomske opservatorije, prepoznajući ovaj prostor kao jedana od najznačajnijih prostora koji je ne samo da je kulturno i prirodno dobro, naučna institucija, već i skriveni potencijal beogradskog turizma.

Posle prvih radova na uklanjanja divlje vegetacije i otvaranja pristupa prostoru, Zavod je izradio projekat restauracije i sanacije fasade, krova i enterijera Paviljona Malog meridijanskog kruga (Školski paviljon), a radovi su izvedeni u dve faze i danas je ovaj paviljon u potpunosti saniran.

Paviljonu Velikog refraktora u tri faze radova (sanacija krov, fasada i enterijera) je u potpunosti vraćen prvobitni izgled, prema projektu Intelinee, a sredstvima Ministarstva kulture Republike Srbije (38 miliona dinara) i Zavoda, uz kontinuirani i stalni konzervatorski nadzor Zavoda.

Zavod je uradio i projekat restauracije i sanacije krova, fasada i enterijera za Astro-geodetskog paviljona. Gradska opština Zvezdara, prepoznajući značaj ovog izuzetnog kompleksa i sve njegove arhitektonsko-urbanističke i kulturno-istorijske vrednosti izdvaja sredstva za obnovu Astro-geodetskog paviljona, čija je realizacija u toku, a Zavod je pratio izvođenje radova kroz konzervatorski nadzor.

Sredstva za projektovanje i izvođenje na Paviljonu Malog refraktora obezbedila je Astronomska opservatorija.

Paralelno sa radovima na Paviljonu Velikog refraktora, Astronomska opservatorija finansira i izvodi radove na sanaciji Paviljona Malog meridijanskog kruga, Paviljona Velikog vertikalnog kruga, krova Mehaničarsko-stolarskog radionici i dela objekta nekadašnjeg Glavnog ulaza.

Radovi su finansirani sredstvima Ministarstva kulture Republike Srbije, Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i Astronomske opservatorije.

Današnji kompleks Astronomske opservatorije Beograd izgrađen je početkom tridesetih godina prošlog veka kao rezultat narastajućih potreba jedne od najstarijih naučnih institucija i težnje da se izgradi nova, moderna opservatorija. Posle više predloženih izbor pada na lokaciju, na istočnom Vračaru, daleko od centra prestonice, određujući tako i današnji naziv ovog kraja – „zvezdarnica“ - Zvezdara. Izrada projekta poverava se uglednom češkom arhitekti Janu Dubovom.

Projekat je rađen 1929. god, izgradnja započela 1930, a Opservatorija otvorena 1932. godine. Kompleks čine Upravna zgrada oko koje su na neravnom terenu slobodno locirani, u prirodnom okruženju koje je zamišljeno kao javni park.

Pored Upravne zgrade podignuti su Paviljon velikog refraktora, Paviljon malog refraktora, Paviljon malog meridijanskog kruga, Paviljon Astrografa, Kula – rezervoar za vodu i prateći objekti: mehaničarska i stolarska radionica sa dva stana, stanovi za astronome, glavni ulaz sa dva stana, svi međusobno povezani u jedinstven kompleks.

Svi objekti projektovani su u modernom duhu, jednostavnih pročišćenih oblika, fasada bez ukrasa, sa velikim prozorskim površinama, ravnim krovovima. Usled karakteristične namene pojedini paviljoni imaju sferne kupole koje se otvaraju za potrebe posmatranja i merenja.

Paviljoni su projektovani u duhu funkcionalizma, sastoje se od centralnog prostora sa kupolom za smeštaj instrumenta i opreme i neophodnim pomoćnim prostorijama.

Iznad ulaza u paviljone nalaze se plitki reljefi, rad arhitekte Branka Krstića.

Kao arhitektonsko urbanistički kompleks sa složenim programom zauzima istaknuto mesto u srpskoj arhitekturi XX veka, posebno u srpskoj modernoj arhitekturi.

Posle Drugog svetskog rata kompleks je dopunjen izgradnjom tri nova posmatračka paviljona: Paviljon velikog vertikalnog kruga, Paviljon velikog pasažnog instrumenta i Paviljon Velikog meridijanskog kruga, kao i nizom pratećih objekata.