Ljubopitljivi pothranjuju ljubomoru na profilu svog prtnera
Mnogi provode sate nadgledajući sajber život svojih partnera. Pomno prate svakog novog dodatog prijatelja, kao i sve ostale aktivnost na profilu drage osobe. Dovoljan je jedan „lajk” da izazove ljubomoru i burnu reakciju koja dovodi do svađe, pa čak i raskida.
U 21. veku je više nego normalno i poželjno da svako ima i svoj „život” na mreži, koji ima svoja posebna pravila, a samim tim i uticaja na realni život. Kao što znamo, golupčići se upoznaju, zavedu, a neki i zaprose preko Interneta, ali isto tako ispoljavaju i ljubomoru i provociraju svađe.
Kako se ova dva sveta prepliću i dopunjuju, tako je i onlajn profil za ljubopitljive idealno mesto za špijunažu najmilijih. Ova pojava je nedavno bila i predmet istraživanja psihologa na Univerzitetu Gvelf (Kanada), koji su tom prilikom zaključili da veću šansu za ispoljavanje ljubomore imaju oni koji više vremena provode na društvenim mrežama, jer imaju više prilike da otkriju neke provokativne informacije. Ovo je lako zaljučiti i jednostavnim posmatranjem bliskih prijatelja i poznanika i njihove ljubavne odnose i komentare.
[box]Kontrola ljubomornog partnera može biti toliko ekstremna da, na primer, zabrani drugoj osobi da ima svoj profil. To bi mogao svako od nas da doživi kao ograničavanje slobode.[/box]
Ljubomorku je čak i mobilni telefon sa svojim tekstualnim porukama veliki „neprijatelja” i potencijalna „opasnost”, ali je sa ovim uređajem lakše, jer nema potrebe za hakovanjem šifre. Neki parovi nađu kompromis tako što naprave zajednički profil i tako ne brinu šta im partner radi i sa kim ćaska. Samo, to ponekad ume da zbuni njihove prijatelje koji tada ne mogu da budu sigurni sa kim se zapravo dopisuju.
Ljubomora je osećanje na koje je neko više ili manje imun. Nije potrebno da traganjem po sajber prostoru vaše drage osobe rasplamsavate još više to što vam ne da mira. S razlogom ili bez, razmislite uvek pre nego što otvorite Pandorinu kutiju. Čak i ako vam je ljubomora opravdana, zaista ne želite da još više povređujete sebe čitajući prepisku vašeg voljenog bića sa suparničkom stranom. Ne zaboravite da je i čitanje elektronske pošte isto kao i da bez nečije dozvole čitate dnevnik ili poruke na telefonu, a to ume da razljuti i povredi nekog vama bliskog.
Imajte poverenje u svog partnera. Ukoliko ga prokocka, okrenite se i napustite ga sa stilom. Nemojte sebe mučiti ljubomornim razmišljanjima i špijuniranjem profila, jer kako je američki pisac Robert Heinlein rekao: „Ljubomora je bolest, a ljubav je zdravlje. Nezreo um često zameni jedno za drugo, ili smatra da je ljubav veća što je veća ljubomora – ustvari, ova osećanje nisu kompatibilna, jedno ne ostavlja prostora za ono drugo. Oba u isto vreme čine nesnošljiv nemir.”