Igrali smo jednu od najstarijih misaonih igara mankalu u hladovini gustih krošnji. Plesali smo u ritmu zumbe. Naučili smo da vezujemo šarene marame u turban. Pili smo arabika kafu, dok su deca bojila murale i učestvovala na brojnim radionicama. Probali smo uštipke iz Ugadne, i osetili na jedan dan pravi duh Afrike juče, 29. juna, u okviru prvog dana Afro festivala, koji se tradicionalno održava već dve decenije u Muzeju afričke umetnosti.
Pored tradicionalnog afričkog bazara, na kojem su, pored autentičnih afričkih proizvoda- nakita, dekora i začina, prisutni i domaći izlagači, čiji radovi su inspirisani toplim osučanim kontinentom, aktuelna je i izložba najuspešnijih radova sa Devetog likovnog konkursa za decu “Impresije o Africi”.
Afrička moda: Kako se vezuje turban?
Posebu radost i pozitivnu žensku energiju donela je radionica na kojoj su dame učile da vezuju turban kao Afrikanke.
Uz strpljive i šarmantne voditeljke radionice, učesnice su brzo i lako savladale vezivanje marame, i tako otkrile nove mogućnosti za kreiranje letnjeg stila.
Mondu reviju svoje afričke odeće imao je modni brend Applauda, a svoje kreacije bogatih boja Lizola Clothings, koje su i inače dostupne u našem gradu, izložila je i Elizabeth Faniyi.
Afrička društvena igra mankala
Kažu da je afrička mankala društvena igra koja je nastala još u neolitu, a u našoj zemlji je prvi put igrana u periodu Otomanskog carstva. Ovu drvenu “igru sejanja”, kako je neki još nazivaju, mogli su da nauče da igraju posetioci Afro festa. Tu priliku iskoristili su posetioci svih generacija, od 7 do 77. U dvorištu Muzeja afričke umetnosti ovog vikenda se igra verzija mankale koja se zove “vari”, baš onako kao to rade u zemljama zapadne Afrike, na Karipskim ostrvima i na prostoru Zapadnih inda.
Mankala je igra za dva igrača i njena tabla se sastoji od dvanaest rupa, koje simbolično predstavljaju mesece u godini, a u kojima se nalaze i premeštaju – seju, kamenčići pioni koji simbolišu zvezde, a kojih ima 48 u najrazličitihim bojama.
Uz jednostavna pravila, ova misaona igra se završava tako što jedan od igrača prvi osvoji 25 kamenčića, odnosno poena.
Afro-brazilskom ritmu plešu kako izvođači tako i posetioci
Ritmove singidundun, đembe i sabar bubnjeva izvodili su perkusionisti škole „Singidundun“, koji su ujedno bili i pratnja za nastup plesačice Donie Tembe Đurić iz Mozambika, koja je osvojila publiku svojim energičnim plesom.
Nastupao je i bend “Avalski put”, koji čine strani studenti, pretežno iz Afrike, koji borave i studiraju u Srbiji zahvaljujući projektu “Svet u Srbiji”, kao i DJ Pen.
Afrička kuhinja
Tokom drugog dana festivala, nedelja 30. jun predstaviće se ambasade: Alžira, Angole, Brazila, Egipta, DR Konga, Libije, Maroka, Nigerije, Somalije i Tunisa, i konzulati Gabona, Jamajke i Namibije. Beograđani će ovog vikenda uživati u kulinarskim specijalitetima iz ovih zemalja.
Cena ulaznice je 400 dinara, program se održava još danas od 10 do 18 sati. Planiran je i nastup muzičara Marka Luisa. Posetioci Afro festivala imaće priliku da uživaju u izvođenju Markovih numera koje predstavljaju miks RNB, fank, soul i hip-hop i afro-ritmova, ali obiluju i elementima sa Balkana, iz Bugarske, Indije i Irana.
Kompletan sadržaj može da vidite na SAJTU Muzeja afričke umetnosti.
foto: Tijana Janković-Jevrić i Vladimir Jevrić // Miss Stills Photography