Pametan telefon za slabovide - LookerWeekly.com
Pametan telefon za slabovide - LookerWeekly.com

Pametan telefon za slabovide

Qualcomm započeo projekat Ray

Na tržištu mobilnih uređaja, sve je više uređaja sa ekranom osetljivim na dodir. Ipak, koliko god prednosti dobijam uz ovu tehnologiju, skoro da je nemoguće koristiti ovakav uređaj bez stalnog gledanja u ekran. Zbog toga, Qualcomm je rešio da pokrene projekat Ray – pametan telefon za osobe sa slabijim vidom.

Ako se potsetimo početka ekspanzije mobilnih telefona, setićemo se da su tada “vladali” telefoni sa alfanumeričkom tastaturom. Tada se kucanje poruka ali i prolazak kroz meni telefona, mogao obaviti potpuno bez gledanja tj. napamet. Ipak, sa razvojem tehnologije ali i trendova, telefoni su evoluirali u uređaje koji su praktično veliki ekrani osetljivi na dodir sa bezbroj raznih, potrebnih i manje potrebnih mogućnosti. Iako današnji telefoni odgovaraju na komande vibracijama, tih komandi ima previše da bi se te vibracije razlikovale a samim tim i upravljalo ovakvim telefonima bez gledanja.

Upravo ovaj detalj je jedan od najvećih razloga zbog kog osobe sa slabijim vidom izbegavaju upotrebu ovakvih telefona. Ipak, mnoge kompanije a i pojedinci, rade na raznim projektima koji bi pomogli da se ova prepreka prevaziđe. Iza jednog od takvih projekata, pod imenom “Ray”, stoji i kompanija Qualcomm, najpoznatija po svojim SnapdragonTMprocesorima za mobilne uređaje. Njihova vizija je jednostavna – koristiće se dostupan i isproban hardver u kombinaciji sa posebno pripremljenim operativnim sistemom i revolucionarnim korisničkim interfejsom.

Pomenuti interfejs će kombinovati ekran osetljiv na dodir, vibracione reakcije, senzore, glasovnu reprodukciju teksta (TTS – text-to-speach) i zvučne povratne informacije na komande, i tako stvoriti efikasan način upravljanja funkcionalnostima uređaja. “Ray” projekat podrazumeva integraciju naprednih mogućnosti i Internet servisa, poput telefoniranja, razmena poruka (SMS, MMS, Email), navigacije, audio knjiga, vizuelne asistencije, prepoznavanja objekata pa čak i integraciju sa servisima društvenih mreža. Sve ovo je stvarano sa ciljem da se osobama sa slabijim vidom omogući da budu nezavisniji, omogući kvalitetniji društveni život i pristup servisima koji im olakšavaju život.

U Qualcomm-u se od “Ray” projekta očekuje da postavi standarde kada su u pitanju uređaji za osobe sa slabijim vidom. Pored Qualcomm-a, u ovaj projekat je uključen i Microsoft preko svoje BizSpark platforme za podršku razvoja softverskih rešenja.

Prvi proizvodi “Ray” projekta postaće dostupni dvadesetog novembra kada se otvara prva prodavnica. Više možete saznati na zvaničnoj prezentaciji projekta (link).