Milimetarski kompjuteri

U susret kompijuterima veličine vrha olovke

Računari koji će od bilo čega napraviti pametnu stvarčicu…

Veruje se da je prototip implantnog monitora očnog pritiska za pacijente koji boluju od glaukoma, prvi kompletni računarski sistem veličine nekoliko milimetara. Kompaktni radio koji nije potrebno dodatno podešavati da pronađe pravu frekvenciju, mogao bi da bude ključna stavka u kreiranju milimetarski velike sisteme u bežične mreže senzora. Ove mreže bi u budućnosti mogle da prate nivo zagađenosti sredine, integritet struktura, nadgledanje i praćenje ili pretvoriti skoro bilo koji objekat u pametan objekat koji može da pruža informacije.

Sam računarski sistem je delo razvojnih timova sa Mičigenskog Universiteta i smatraju da je ovo pomak ka novim granicama u razvoju elektronike kakvu danas poznajemo. Njihov rad je jedinstven po ideji koja je u osnovi projekta – kreirati kompletan sistem, u kome su sve komponente sa ultra malom potrošnjom, koji skupljaju, čuvaju i šalju podatke.

Ovaj minijaturni sistem se budi na svakih 15 minuta i prikuplja podatke a zatim se “uspavljuje” i na taj način čuva energiju. Da bi se omogućio nesmetani rad potrebno je svakodnevno izlagati sistem punjenju putem svetlosne energije, 10 sati veštačke svetlosti ili 1.5 sat Sunčeve svetlosti. Sistem je u mogućnosti da čuva podatke za 7 dana. Razmena podataka se vrši preko radio veze koju obezbeđuje integrisana antena.

Inženjerski fakultet pri Univerzitetu u Mičigenu je visoko rangiran među inženjerskim školama u Americi. Godišnji budžet za istraživanja koji iznosi 180 miliona dolara, najveći je u konkurenciji među državnim univerzitetima. Sam koledž ima vodeću ulogu u Mičigenskom memorijalnom institutu “Phoenix Energy” (Michigan Memorial Phoenix Energy Institute).