ID 100220225

Skvotovi, novi društveni pokret

Šta raditi sa napuštenim javnim prostorima? Interesantna praksa u svetu je upotreba javnih napuštenih prostora, različitog karaktera za različite namene, takozvano skvotiranje.

Skvotovi je termin u upotrebi za takve aktivnosti, od 60-ih se šire i ne predstavljaju izolovane akcije pojedinaca u svetu, već novi društveni pokret. Ovi pokreti se javljaju kao reakcija na stanbenu krizu, i predstavljaju bazu društvenih pokreta.

Skvotiranje je zaposedanje prostora bez dozvole vlasnika. Kaže se da je zaposedanje staro koliko i posedovanje jer je posed, izvorno, komad zemlje zauzet od osobe koja na to polaže prava (jer je prva stigla, radila ili gradila na njoj).

Mesta koja se naseljavaju su uglavnom napušteni i zapušteni javni prostori. Postoji naseljavanje urbanih (kuća, stanova, fabrika, skladišta), kao i ruralnih prostora (naseljavanje zemljišta, napuštenih sela). Takođe, skvotiranje može biti različitog karaktera. Postoji podela na nekoliko različitih oblika, ali najosnovniji su kao sredstvo preživljavanja i kao javni prostori.

Smatraju da je osnovno ljudsko pravo, pravo na smeštaj, koje nije na prodaju. Vremenom na skvotove se sve više gleda kao na reciklažu prostora.

Skvotovi iz nužde služe ljudima sa ozbiljnim stanbenom deprivacijom, beskućnicima, azilantima, ali i mladima koji teže alternativnim vidovima života u zajednici. Često pretvaraju i obradive površine u mesta za uzgajanje organske hrane. Kako su mesta za život tako su i za ispoljavanje društvenosti (skvotovi iz ubedjenja). U njima se odvijaju različita kulturna dešavanja, npr. besplatne radnje, javne kuhinje, skvoterski barovi, alternativne biblioteke, radionice za popravku bicikla, štamparije, bioskopi, pozorišta, računarski centri sa slobodnim softverom, slobodni radio, prostori za svirke i probe bendova, za druženje, umetničke galerije, pravna savetovališta za emigrante, ženski centri itd.

Takođe, postoje i skvoteri koji se bore za autonomne zone u urbanim sredinama, kao i za očuvanje istorijskih građevina. Prisutno je i političko skvotiranje, za izražavanje svog političkog stava o svojini društva. Uglavnom se kroz to projavljuju radikalni politički aktivisti.

 Skvoteri stvaraju autonomne prostore u kojima preuzimaju kontrolu nad svojim svakodnevnim životom i uređuju međusobne odnose nezavisno od vlasti, kapitala i tržišta, uzgajajući zdravu organsku hranu, uredujući prostor po meri čoveka, radeći ono što vole i što ih ispunjava.

Skvotovi sa sobom nosi i svoja kulturna obeležja, i čine deo subkulture. Razvili su autentičan stil života i odnosa prema svetu. Vrednosti za koje se zalažu i po kojima žive su: reciklaža prostora, starih stvari i hrane, besplatan smeštaj, hrana, radnje i prevoz (bicikl ili bio dizel), besplatna kultura, softver i solarna energije. Zatim, odbacivanje pakovanih proizvoda, tendencija ka samostalnom pravljenju (uradi sam – Do It Yourself). Solidarnost, autonomija i samouprava u odnosu na sisteme moći. Visoka ekološka svest, najčešće vegetarijanska ishrana i alternativna muzika. Teži se osamostaljenju od roditelja i životu u zajednici sa vršnjacima i prijateljima.

Privremenost je karakteristika skvotova, jer s vremenom prestaje da postoji usled legalizacije ili iseljenja.

Najviše ih ima u Zapadnoj Evropi i Južnoj Americi, dok se u Srbiji pojavljuju početkom 2000-ih kao vid aktivizma, i preuređuju se u mesta alternativne kulture.

S obzirom da je sve veća prenaseljenost zemlje, s tim i potreba za stanbenim prostorom možda možemo uzeti u obzir i ove altrenativne vidove života. Upoznati se sa iskustvom drugih naroda i videti kako su oni slične probleme rešavali. Ono što nam može biti primer je i mogućnost mladih za osamostaljivanjem, usled ekonomske krize. A kroz skvotiranje obratiti pažnju i na javni prostor koji služi za dečiju igru, druženje i ostale zajedničke aktivnosti, koji se sve više sužava, usled sve veće privatizacije prostora. Oživljavanjem starih fabrika, skladišta, pristaništa i kasarni, smanjuje se otuđenost grada uz pomoć novih kreativnih modifikacija.

Za kraj, interesantno bi bilo čuti i neke od slogane skvoterskog pokreta: Svako ima pravo nad krov nad glavom, Smeštaj svima, Zašto stvarati kriminalace od ljudi bez doma, Kuće beskućnicima, Kada živeti postane luksuz, Skvotiranje je tvoje pravo.

foto: franky242 at FreeDigitalPhotos.net