Bezbednost dece na internetu 2

Konferencija u Beogradu: Bezbednost dece na internetu

Na Međunarodni dan deteta, u sredu 20. novembra u velikoj sali Privredne komore Srbije u Beogradu (Terazije 23, drugi sprat), od 10 časova će se održati konferencija o bezbednosti dece na internetu. Konferencija predstavlja susret i izlaganja najeminentnijih stručnjaka, koji mogu pružiti odgovore na pitanja koja se tiču bezbednosti dece i mladih na internetu.

Katarina Jonev knjiga

Učesnici konferencije su predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva prosvete, Ministartsva za telekomunikacije, UNICEF-a, pedagog, dečiji psiholog Vanja Bokun Popović, kao i stručnjaci za informacionu bezbednost.

Tokom dva panela, u trajanju od po sat i po vremena, učesnici će pokušati da daju odgovore na pitanja šta rade deca na internetu i koje opasnosti vrebaju iz virtuelnog prostora. Organizator konferencije je Katarina Jonev, višegodišnji edukator na temu bezbednosti dece i mladih na internetu.

– Zaštita dece i mladih na internetu jedan je od najvećih izazova bezbednosti, kako na globalnom nivou, tako i u Srbiji. Ideja za organizovanje ove konferencije nastala je kao objektivna potreba društva da zaštitimo decu i proširimo svest o posledicama zloupotrebe digitalnih medija i pružimo informacije o pozitivnim i negativnim aspektima korišćenja interneta, potencijalnim rizicima i načinima bezbednog korišćenja digitalnih medija – rekla je Katarina Jonev i dodala da je opasnosti na društvenim mrežama mnogo, od komunikacije sa nepoznatim ljudima, različitih oblika internet vršnjačkog nasilja, maltretiranja porukama neprikladnog sadržaja, preko vređanja o uznemiravanja, postavljanja lažnih informacija, grupa na društvenim mrežama u kojima je cilj ismevanje.

Kao jedan od najtežih oblika ugrožavanja bezbednosti dece su kriminalne aktivnosti, poput krađe identiteta i informacija, zatim pedofilija, mogućnost kidnapovanja i ucena koje imaju posledice po fizičko i mentalno zdravlje. U porastu je i broj video igara koje imaju za krajnji cilj samopovređivanje dece i oduzimanje sopstvenog života. Sve je više širenja mržnje, nasilnog sadržaja, ismejavanja, ostavljanja pretećih komentara, propagiranje iskrivljenih i nemoralnih vrednosti na društvenim mrežama, a sve to targetira decu i mlade. Sa novim rizicima u sajber svetu, deca često nisu u mogućnosti da se suoče sama. Naglasak mora biti na edukaciji, kako dece, tako paralelno i roditelja i društva u celini.

Tokom konferencije će biti održana i promocija knjige Bezbednost dece na internetu – vodič za roditelje. Sve dodatne informacije o konferenciji možete pronaći na sajtu www.katarinajonev.com.