Povodom Dana produkcije savremen plesne scene u Bitef teatru biće igrane tri predstave u nedelju, 11. februara. U pitanju su naslovi Jato od 17h, i Good grils, kao i In my shoes od 20:30h.
JATO
Pokretnica i Praktikabl – platforma za savremenu umetnost i kulturu.
Ideja, vođenje projekta, predlog izvođenja: Jovana Rakić, Željka Jakovljević
Međugeneracijska plesna predstva koja se bazira na improvizaciji nastala je tokom tromesečnog procesa u kojem su učestvovali plesači različitih generacija, sa idejom da plešu zajedno, te da svi učesnici- izvođači imaju jednaka prava, slobode i odgovornosti u stvaranju plesa i muzike, razvijanju dramaturgije i dinamike.” Počevši od tela i plesa, kretali smo se ka povezivanju sa muzikom i slikanjem, crtanjem. Teme kojima smo se bavili su zajedništvo i empatija, kao i različiti načini komuniciranja kroz pokret, sliku i zvuk, gde jedno služi kao inspiracija za drugo, a drugo za treće, međusobno se povezujući i podržavajući. “
Good girls
Koreografija, režija i izvođenje: Ana Obradović
Autorska muzika: Katarina Ranković
Izbor muzike: Ana Obradović
Kostim: Ana Obradović
Projekat su podržali: Grad Beograd, Tabačka Kulturfabrik i KC Magacin.
Predstava tematizuje problem anoreksije, od razvojnih faza ka izlečenju i prevazilaženju bolesti, premda se svi slučajevi ne završe u ozdravljenju. Inspiracija je bila opširna studija o anoreksiji od autorke Hadli Friman, pod nazivom „Dobre devojke“, kao i knjiga „Plava“ autorke Magdalene Miković, uz nekolicinu priča iz ličnog okruženja. Lik u predstavi prolazi kroz različite faze, od susreta sa novonastalim strahom od hrane, preko unutrašnjih borbi sa anksioznošću i opsesivnim mislima, do hospitalizacije kao jedinog mogućeg izlaza. Ipak, put ozdravljenja nije linearan i uprkos nekoliko institucionalnih pokušaja, tek sa postepenim uključivanjem u život i društvo bolest uspeva da bude potisnuta u drugi plan i dozvoli dalji razvoj i ostvarenje lika van ograničenja anoreksije.
In my shoes
Koreografija, muzika i izvođač: Jovana Zajkova
Kreativni saradnik: Slagana Vujosevik
Ova predstava koristi različite alate za pripovedanje kao što su: savremeni ples, gluma, muzika i elementi klovna. Autorka deli ličnu priču o suočavanju sa anksioznošću, strahom, opsesivno kompulzivnim ponašanjem i izazove odrastanja. Priča je usredsređena na opsesivni strah da ako su cipele postavljene na „netačan“ ili „haotičan“ način, to će rezultirati nečim lošim – katastrofom. Zajedno sa izvođačem, publika putuje kroz izložbu različitih cipela, one predstavljaju različite likove, izazove i poglede, u posebnom, harmonično-haotičnom svetu.