d
d

MAPIRANJE DUŠE – KROZ PROSTOR I VREME

Dobitnica Velike nagrade 52. Majskog salona ULUPUDS Marina Kocareva Ranisavljev izlagaće od 7. do 19. juna u Galeriji Singidunum.

Izložba „Mapiranje duše – kroz prostor i vreme“ objedinjuje nekoliko stvaralačkih opusa autorke Marine Kocareve Ranisavljev, to su: Lična i kolektivna istorijaNeprekinuta priča i Mapiranje duše. Ono što ih povezuje su: izmeštanje, kontinuitet i stvaranje

Izmeštanje – prostorno, vremensko, ideološko. U idejnom i kreativnom smislu, izmeštanje se odnosi i na postupak dekonstrukcije koji je zaokuplja od samog početka bavljenja modnim dizajnom, do danas kada to prenosi i u oblast štafelajnog slikarstva i multimedijalnih projekata. Dekonstrukcija kao uzrok promene značenja i pomeranja sa funkcionalnog i estetskog na koncept. Kao i u teoretskom radu (dobitnica je nagrade „Pavle Vasić“ za knjigu Moda i odevanje) i ovde je fokus na psihosociološkom aspektu ali i na strukturalnim i simboličkim promenama koje nastaju na relaciji subjekat – telo – odeća.  

Uspostavljanje kontinuiteta, autorka obelodanjuje povratkom slikarstvu, prateći tako duhovni luk do davne 1994. godine kada datiraju njeni predhodni likovni radovi, afirmisani upravo u galeriji Singidunum u kojoj i sada izlaže. U svakom pojedinačnom radu i celini postavke, takoreći od košuljnog platna do slike na platnu, od beline do kolorističke eksplozije, i ovde su najdubljem govoru duše otvoreni putevi. Očigledno je da onaj sloj najličnijeg, zatomljenog u biću, iskustvu i emocionalnom talogu umetnice teži da se ispolji u čisto likovnom vidu i time, zapravo, jednoj novoj zagonetki… 

Kroz postupak dekonstrukcije, koji otvara uvek neke nove prostore, kroz utisak nedovršenosti i nagoveštaj ispoljavanja nekog potpuno drugačijeg izrara i novog ciklusa… stvaranje se nastavlja…

Autorka povezuje raznovrsne aspekte svog stvaralačkog rada i ostvaruje sintezu kroz ambijentalnu izložbu eksponata čije je polazište u okvirima mode, a ishodište u oblasti kompleksnog likovnog događaja. Utoliko je zamišljeni rad koji je pošao od takozvane „primenjene umetnosti“ jasan iskorak prema čistoj neutilitarnoj likovnosti. Ljubica Jelisavac-Katić