03

Završna izložba umetničkih studija i ateljea Dečjeg kulturnog centra Beograd

U petak, 16. juna u 19 časova, u Galeriji Dečjeg kultunog centra Beograd, biće otvorena tradicionalna „ZAVRŠNA IZLOŽBA Likovnog ateljea, Ateljea za primenjenu umetnost, Studija za animirani film i Radionice stripa i karikature“ DKCB.

Kao i svake godine, biće izloženi radovi dece, članova naših umetničkih studija i ateljea koje vode: Likovni atelje – Katarina Bulajić Pavlović, Atelje za primenjenu umetnost – Biljana Stamenković, Studio za animirani film – Marija Milanović Lazarevski i Radionica stripa i karikature – Mileta Mića Miloradović.

Posetioci će se upoznati sa stvaralaštvom najmlađih, ali i sa celokunim sadržajem i procesom rada sa decom tokom čitave sezone.

Likovni atelje osnovan je davne 1956. godine pri tadašnjem Domu pionira koji se nalazio u Knez Mihailovoj 9. Njim je rukovodila Ivanka Lukić-Šotra, akademski slikar. U septembru 1964. godine, Atelje se seli u Takovsku 8, gde se i danas nalazi, a rad sa decom preuzima mr Leposava Tufegdžić, slikarka i likovni pedagog izuzetnog senzibiliteta. Dalji pečat daju akademski slikar Nebojša Zdravković i Dragan Simonović. Rad u Likovnom ateljeu je zasnovan na činjenici da likovna kultura nije namenjena samo užem krugu darovitih i posebno zainteresiranih učenika, nego svima bez izuzetka. Radi se u skladu sa psihofizičkim uzrasnim mogućnostima polaznika, jer im se na taj način pomaže u svesnom otkrivanju strukturalnih vrednosti u prirodi, nauci i umetnosti u cilju razvijanja materijalne i duhovne kulture. Od 1979. do 2016. godine na tome je uspešno radio Goran Simić, likovni pedagog i slikar blizak saradnik Lele Tufegdžić, sa neverovatnom posvećenošću, odgajivši generacije. Danas Atelje vodi Katarina Bulajić Pavlović, magistar slikarstva.

Atelje za primenjenu umetnost postoji već više od tri decenije. Od Vukice Nikolin Nikolić, preko Marije Takač, do Biljane Stamenković, vrsnih umetnica, u radionicama deca istražuju i rade na formiranju estetskih kriterijuma u sagledavanju prostornih formi, kroz izradu upotrebnih predmeta i skulptura, koristeći razne profesionalne tehnike izrade i bojenja gline. Na taj način se pokreću dečje izražajne sposobnosti koje izvirući jedna iz druge razvijaju unutrašnje bogatstvo i senzibilitet, dok se neophodna tehnička znanja i umeća stiču u procesu rada.

Studio za animirani film osnovan je 2003. godine. Više od deset godina, zajedno sa, nekada Verom Vlajić, a od početka sa Marijom Milanović Lazarevski, rediteljkama animiranih filmova, deca i mladi se suočavaju sa činjenicom da je animacija složena umetnost koja u sebi objedinjuje više umetničkih izraza (crtež, pokret, sliku, ton, muziku…), a kao proizvod daje film. U studiju polaznicima se omogućava da kroz ovaj savremeni medij prožive svoje potrebe za avanturom, za uzbudljivim događajima, da iskreiraju svoje junake koje oživljavaju i pokreću. Ovakva preimućstva poseduje još samo dečja igra.

Radionica stripa i karikature osnovana je pre više od deset godina. Mileta Mića Miloradović neumorno podstiče decu da realizuju svoje priče od onih jednostavnih do onih složenijih.To su piktoralne parodije vrhunskog stila, jer je dečji duh nesputan predrasudama. Upotrebom humora preoblikuje kulturne kodove i uvodi komičnu notu koja psihološki oslobađa. Treba imati na umu da su strip i karikatura izuzetno značajni jer pomažu adolescentima da se kroz vizuelno-satiričnu formu suoče sa odrastanjem i prevaziđu krizne godine.

Galerija Dečjeg kulturnog centra Beograd već više od dvadeset godina afirmiše dečje likovno i primenjeno stvaralaštvo kroz bogat izložbeni program, od čiste likovnosti i velikih međunarodnih manifestacija, do projekata u novim medijima bliskim eksperimentu. Prvenstveno ima za cilj da se likovni jezik kroz aktivnosti shvati i iskoristi u najširem smislu, kao integralno područje izražavanja doživljajnog sveta dece i mladih, da se deci i mladima približi likovna i primenjena umetnost, jer su gledanje i viđenje u potpunosti subjektivni procesi koji zavise od vaspitanja i obrazovanja pojedinca. Urednik likovnih programa do 2007. godine bio je Dragan Simonović, a od 2010. godine uredništvo je povereno Lidiji Seničar, istoričarki umetnosti.