Izložba slika “Deca loših uzora”, beogradskog umetnika Petra Mošića, biće otvorena u petak, 29. septembra u 19 časova, u galeriji N.EON u Crnogorskoj 10. Postavka se zasniva na slikama i crtežima koji su nastali u poslednje dve godine i predstavljaju reakciju na današnje vaspitanje, obrazovanje i ponašanje dece i omladine. Trajaće do 11. oktobra, uz organizovana vođenja.
Petar Mošić kroz svoju novu seriju slika nastavlja da preispituje fenomen odrastanja u savremenom društvu, uz oslanjanje na teme i motive kojima se bavio u prethodnim ciklusima. Ove uslovno prijatne slike, akademski ratifikovane, iskazuju ideje o uzvišenoj lepoti, moralnosti, etici, osnovnim činovima ljudskosti…
“U nameri da na posmatrača prenesem transformisano iskustvo proživljenog, stvaranje ovih dela sam delimično zasnovao na ličnom iskustvu tokom odrastanja. Ovaj ciklus slika ukazuje na važnost aktivnog učestvovanja porodice u odgajanju i razvoju svoje dece radi poboljšanja socijalnog ponašanja mladih naraštaja.
Bez obzira na to što se roditelji međusobno razlikuju po sposobnosti u opažanju problema, oni svakako imaju moralnu i socijalnu odgovornost za razvoj svog deteta. Dete kroz interakciju sa svojom okolinom takođe utiče na ishod sopstvene socijalizacije koja prvenstveno započinje u porodici, a dopunjava se uticajima spoljašnjih faktora. To su važni činioci koji utiču na formiranje mlade osobe u zrelu i stabilnu ličnosti”, navodi autor.
Umetnik je na svojim delima izbegao banalizaciju tačnosti i vernosti, dok je stabilnim minimilastičkim pristupom i ispražnjenim prostorom od dekorativnog, opisnog i scenografskog, pojačao dominaciju figure, unutar i van slike.
U svojim novim radovima autor ostaje veran svojim motivima i mitovima, a pored likovnog u njima je prisutno i narativno, konceptualno, simboličko i subverzivno poigravanje ličnim i kolektivnim afektima, frustracijama, strahovima i fascinacijama.
Radovi Petra Mošića nalaze se u brojnim privatnim ali i javnim kolekcijama u zemlji i inostranstvu, kao što su Muzej Hercegovine u Trebinju, Muzej Srema, Prva kragujevačka gimnazija, osiguravajuća kompanija Wiener Städtische, hotel Courtyard by Marriott Belgrade, Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, ali krase i nekoliko javnih beogradskih zgrada u vidu murala
Učestvovao je u međunarodnim projektima i rezidencijama, poput Glo’Art fondacije u Belgiji (2016, 2017, 2018, 2019), Internacional Summer Art Camp – Nagykőrös u Mađarskoj (2014), kao i u brojnim značajnim kolonijama po Srbiji i regionu.
Na Sajmu umetnosti u Amsterdamu – Affordable Art Fair 2022, njegova slika je po izboru direktorke sajma Blythe Bolton uvršćena među najbolja izložena umetnička dela.
Sarađivao je sa Nacionalnim muzejom Ruande 2021. godine, kao jedan od autora tekstova za muzejsku brošuru o stvaralaštvu umetnika Guy Karangwa Omega.
Galerija N.EON se nalazi u ulici Crnogorska 10 u Beogradu, a posetioci će moći da pogledaju izložbu svakoga dana sem nedelje od 12 do 19 sati.