Obraz kadar iz filma 4

Ekskluzivno OBRAZ na festivalu u Talinu

Srpska manjinska koprodukcija, celovečernji igrani film „Obraz” reditelja Nikole Vukčevića (Dječaci iz Ulice Marxa i Engelsa, Pogled sa Ajfelovog tornja), kao jedan od svega pet igranih filmova iz celog sveta,  biće predstavljen u posebnoj selekciji filmova u proizvodnji (Work in progress Iternational), na prestižnomfestivalu u Talinu u Estoniji (Tallinn Black Nights Film Festival), 17. novembra. 

Film nastaje pod pokroviteljstvom Filmskog centra Crne Gore i Filmskog centra Srbije u većinskoj produkcijiGalileo production Montenegro (Milorad Radenović, Nikola Vukčević), te Cinnamon films Beograd i nizamanjih partnera (iz Crne Gore i Hrvatske), i proletos se predstavio na sličan način na Marche de Filmsprestižnog Kanskog filmskog festivala.  

Radnja filma se dešava u periodu Drugog svjetskog rata na granici Crne Gore, tokom kojeg – u 36 sati radnje filma – jedno progonjeno pravoslavno dete, pokušavajući da spasi svoj život od združenog napada fašističkih jedinica SS Skenderbeg i SS Handžar, nalazi utočište u kući neznanca – Albanca Nura Doke.

Gospodar kuće, Nur, suočiće se sa moralnom dilemom: ili da preda dete progoniteljima (i time pogazi lična uverenja i svojevrsni kodeks po kome živi) ili da reskira živote cele porodice štiteći nepoznato dete druge vere i nacije. Progonitelji će, kroz činjenicu da je Nur Doka predstavnik naroda jedne od navedenih jedinica – pokušati da uspostave poseban odnos sa njime, a kroz priču o moralnim vrednostima, obećanju, ljubavi i odrastanju, ovaj film će preispitati cenu pojedinačne ljudske žrtve, nadilazeći teme vere i nacije, sa glavnim pitanjem: na koji način će Nur odgovoriti svom izazovu?

Ovaj film se razvijao od 2016. godine i u najvećem delu je sniman tokom pandemije COVID.  Na konkrursu Filmskog centra Srbije u novembru 2020. ovaj projekat je bio prvoplasirani, među četrdesetak drugih projekata iz jugoistočne Evrope. 

Povodom predstavljanja filma na festivalu u Talinu, reditelj Nikola Vukčević je istakao:

“Dug je bio put da ispričamo ovu priču, ali neke stvari su ostale nepromenjene. U svetu u kome zaraćene strane danas bespoštedno teže međusobnom uništenju, ovaj film snažno ističe humanost kao najveći trijumf nad nasiljem i istrebljenjem. Kroz priču jednog neustrašivog pojedinca koji će se suprotstaviti svom narodu, zbog višeg cilja, ovo ostvarenje postaje inspiracija za promenu. U vremenu rata, biti čovek postaje naša najvažnija misija“.

Producenti filma, Milorad Radenović, Nevena Savic, Ivica Vidanović ističu:

„Ovo selektiranje našeg filma uekskluzivnu selekciju od samo pet filmova iz celog sveta, kao i predstavljanje na prestižnom festivalu Akategorije, kakav je Talin, stiže nakon našeg iskustva u Kanu, gde smo se predstavili sa istim ciljem – ostvarivanja komunikacije sa potencijalnim partnerima u domenu festivala i distribucije. Naša dosadašnjakomunikacija nakon Kana teče lepom dinamikom, jer se našem timu priključio Christoph Thoke iz nemačkogMogador Filma, koji iza sebe ima niz projekata koje je predstavio na najvišem nivou, uključujući i filmovebraće Darden.“

Ekipa filma je internacionalna – film nastaje po scenariju Ane Vujadinović (Iskra, Planeta) i Meline PotaKoljević (koscenarista na filmovima Krugovi, Klopka). 

Uloge u filmu tumače Edon Rizvanoli, NikolaRistanovski, Igor Benčina, Alban Ujkaj, Selman Jusifi ,Xhejlane Terbunja, Aco Radulović, Ana Vučković, ZefBato Dedivanović, Branimir Popović, i deca Elez Adžović, Vuk Bulajić, Hana Pavlović, Merisa Adžović, kojisu uloge dobili na višemesečnom kastingu i pripremama. 

Direktor fotografije je Đordje Stojiljković, scenografStanislav Nikičević, kostimograf Lidija Jovanović, masker Nataša Sevčnikar, dok je za muziku zadužen Dušan Maksimovski; Glavnu muzičku temu filma su otpevale sestre Maša i Milica Vujadinović; montažerfilma je Olga Toni (sa kojom je Vukčević uspešno saradjivao na filmu Pogled sa Ajfelovog tornja), autorivizuelnih efekata su Đuro Mihaljević i Đordje Stojiljković, designer zvuka je Igor Vujović. 

Scenario, inspirisanmotivima antologijske istoimene priče akademika CANU Zuvdije Hodžića, razvijan je na prestižnimmedjunarodnim radionicama AlabSCRIPT i MIDPOINT Montenegro Int. 

Podsećamo, predhodni film reditelja Vukčevića – Dječaci iz Ulice Marxa i Engelsa (2014), distribuiran je i u srpskim bioskopima, dok je prvi Vukčevićev film Pogled sa Ajfelovog tornja (2005) na visokom trećem mestu po gledanosti na skali Filmskog centra Srbije za manjinske ko-produkcije u 21. veku.