Samostalna izložba slikarke Ivane Živić, pod nazivom “Nemesta” biće otvorena 8. maja u 19 časova u TransformArt Galeriji (Svetog Save 6, Vračar) ,a trajaće do 20. maja.
”Ciklus slika Nemesta predstavljaju ostvarenja nastala inspirisana temom za konkurs jubilarnog, 60. Bijenala umetnosti u Veneciji pod naslovom „Stranci svuda” (Stranieri Ovunque) čiji je fokus ove godine bio na umetnicima koji su i sami stranci, imigranti, iseljenici, pripadnici dijaspore, prognani i izbeglice.”, piše Slavica Obradinović
Prostore u kojima ih zatičemo antropolog Mark Ože definiše kao ”nemesta”. Za razliku od sociološkog pojma ”mesta” koje se poistovećuje s prostorno i vremenski lokalizovanom kulturom, nemesta su svi oni putevi i građevine neophodni za ubrzanu cirkulaciju ljudi i dobara: petlje, nadvožnjaci, aerodromi, veliki tržni centri, kao i izbeglički kampovi za raseljena lica sa raznih krajeva planete. To preobilje prostora koje se izražava u ogromnom broju stvarnih i izmišljenih slika, kao i u spektakularnom ubrzanju saobraćaja, ima za posledicu stvaranje nove realnosti u kojoj smo svi stranci. Za razliku od ”mesta” koje je prisno, identitetsko, istorijsko i relaciono, ove velike građevine, uprkos svim pokušajima mimikrije bliskosti, ostaju surogati po kojima plutamo bez mogućnosti spuštanja sidra. Likovi na slikama Ivane Živić smo mi – stranci na nemestima, bilo gde na planeti.
Obradinović dalje kaže:” Polazeći od ovih premisa slike Ivane Živić prikazuju savremene prostore tržnih centara ili aerodromskih čekaonica, stanica metroa ispunjenih vodom u gde usamljeni protagonisti plutaju na površini. U prepoznatljivim enterijerima u realnosti preplavljeni brojnim ljudima, užurbanošću i bukom sada je prisutna samo jedna osoba skrivenog lica dok levitira. Slikarka uvodi muški i androgeni lik, pored ženskog kao osnovni motiv slike.
Ivana Živić u slike ugtađuje sveprisutan osećaj izgubljenog identiteta prikrivenog neutemeljenim statusom i pripadnošću što stvara osećaj izopštenosti dok je iskonska potreba individue da pripada jednom širem društvenom i geografskom ambijentu.
foto: Miloš Lužanin