Kako Twitter utiče na gledanost TV kanala
TV kanali se svakodnevno utrkuju da imaju što veću gledanost i to preko celog dana. I skoro svakodnevno nas bombarduju tom statistikom ne bi li opravdali cene reklamiranja. Uskoro, na te rezultate će imati uticaj i Twitter.
Nielsen, svetski poznata kompanija koja se bavi pružanjem detaljnih informacija o tome šta korisnici gledaju i kupuju, odlučila je da u svoje procene uključi i Twitter servis. Početkom ove nedelje, potpisan je višegodišnji ugovor između ove dve kompanije čiji je cilj stvaranje “Nielsen Twitter TV rejtinga” za severnoameričko tržište.
S obzirom da je Twitter društvena zajednica koja je prepoznata da najčešće služi za komentarisanje TV sadržaja, pa čak i za “živu” interakciju sa gledaocima, ovakav potez je i logičan. Nielsen neće menjati svoje osnovne parametre za praćenje gledanosti, već će njima pridodati i podatke sa Twittera, što će stvoriti detaljniju sliku o samim gledaocima.
Ova detaljna slika će omogućiti stvaranje modernije televizije, ali i modernijeg TV marketinga, što nas uz pametnu televiziju (Smart TV) vodi ka personalizaciji reklama koje ćemo gledati. A samim tim, možda i povesti ka potpuno personalizovanom sadržaju na TV prijemnicima.
Ovakva slika je sigurno zastrašujuća na samu pomisao. Ali kako se ta slika bude pretvarala u stvarnost, s obzirom da će to biti dugotrajniji proces, sigurno ćemo to prihvatiti kao normalni razvoj ovog kanala informisanja. Ono što će možda biti još zastrašujuće jeste mogućnost da ovaj trend stigne i kod nas – tada će nas TV kanali tek bombardovati ovim podacima bez milosti, sa pridodatim brojem tvitova, retvitova i pratilaca (folower-a).
Posebno neki voditelji određenih “kvalitetnih” TV emisija…