Francuski novinar iz dnevnika Libération, Žan Katrmer (Jean Quatremer) održaće predavanje u sredu, 27. novembra u 19h u Francuskom institutu, Knez Mihailova 31, na temu uticaja krize na evropsko proširenje. Njegov domaćin biće Maja Bobić generalni sekretar Evropskog pokreta u Srbiji.
U okviru ciklusa „Razumevanje sveta: biti građanin Evropske unije“, Francuski institut u Srbiji organizuje debatu na temu mitova i realnosti u Evropi posle krize. Ovaj ciklus debata dobio je podršku Lafarža.
Na koji način javno mnjenje u Francuskoj i u Srbiji doživljava Evropu uniju u doba ekonomske krize? Koje mesto zauzima politika proširenja u javnim raspravama u Evropi?
Svoje viđenje ovih pitanja izneće dva gosta: novinar Žan Katrmer, dopisnik iz Brisla francuskog dnevnika Liberasion, i Maja Bobić, generalni sekretar Evropskog pokreta u Srbiji.
Žan Katrmer je francuski novinar koji od septembra 1990. godine radi kao dopisnik u Briselu dnevnika Liberasion i bavi se evropskim pitanjima. Pre toga je predavao privatno međunarodno i evropsko pravo u Parizu i radio je u advokatskoj kancelariji u Državnom savetu (najvišem savetodavnom zakonodavnom telu) i u Kasacionom sudu.
Autor je tri knjige posvećene Evropi: u delu „Ovi ljudi koji su napravili evro, evropske svađe i ambicije“ (1999), opisuje pozadinu izgradnje monetarne unije. Druga knjiga pod nazivom „Evropske gazde“ (2005) osvrt je na stanje u Evropskoj uniji između 1995. i 2005. godine. Treća knjiga „Od Larzaka do Brisela“ (2011) zbir je razgovora sa Žozeom Boveom, zagovornikom ekološke Evropa. Žan Katrmer autor je brojnih televizijskih reportaža o evropskim i društvenim temama, posebno o ekonomskim i finansijskim pitanjima.
Autor je bloga zvanog „briselske kulise“ koji se trudi da otkrije briselske aktuelnosti.
Žan Katrmer je više puta dobio nagradu za svoj novinarski rad, a poznat je između ostalog po objavljivanju senzacionalnih vesti: govorio je o načinu na koji je Evropska komisija minimizirala rizik prenošenja bolesti ludih krava na ljude, o aferi o fiktivnom zapošljavanju u kancelariji francuske komesarke Edite Kreson koja se završila raspuštanjem Santerove komisije marta 1999. godine, o anketama o američkom prisluškivanju unutar Komisije, o problemima u vezi sa borbom protiv ilegalne trgovine u Briselu ili o moralnom mobingu u Evropskom revizorskom sudu.