ID 100113352

Prirodom protiv problematične kože

Od kad je sveta i veka, ljudi su patili od loše, masne ili problematične kože, sklone bolnim aknama i bubuljicama. Evo nekoliko saveta koji bi trebalo da ublaže tegobe, očiste kožu i vrate izgubljeno samopouzdanje, a potiču iz „drevnih tajnih knjiga lepote“ naših baka. Ovi domaći i sasvim prirodni tretmani ne koštaju puno, a efekat koji pružaju  našoj  koži je dragocen.

Tonik od sirćeta

Tonik za problematičnu kožu možete lako napraviti kod kuće. Potrebno vam je 15 ml jabukovog sirćeta, oko pola litre prokuvane vode (koja mora da se ohladi pre nego što se sjedini sa ostalim sastojcima), 3 tablete aspirina i staklena flaša.

Sjedinite sirće i vodu, te dodajte izmrvljene tablete aspirina. Tako ćete dobiti losion koji možete svakodnevno da koristite. Držite ga u staklenoj boci u frižideru. Rok trajanje je do mesec dana.  Nanosite ga vaticom na čisto lice.Redovnom upotrebom lice ćete umiriti, pročistiti proširene pore i dezinfikovati. Koža će biti mekša, lepša i blistavija.

Jabukovo sirće ima antiseptička svojstva te sprečava razvoj bakterija i glivica. Aspirin sadrži  salicilnu kiselinu koja ublažava kožne upale i smiruje neprijatno crvenilo.

Morski  tonik

U doba naših baka, kada je kozmetika bila mnogo zdravija nego što je današnja, losioni za negu kože često su se spremali baš u kuhinji. Stariji kažu da im je mladalačke akne izlečila slana voda. Nije reč o morskoj, već o zasoljenoj prokuvanoj vodi.

U 2dl prokuvane vode dodajte pola kafene kašičice morske soli.  Kada se ohladi rastvor vaticom nanesite na čisto lice i po nekoliko puta na dan.

Domaći puder protiv akni

Za pripremu domaćeg pudera, potrebna vam je zelena glina u prahu i cimet.

Zelenu glinu lako ćete pronaći u apotekama i prodavnicama zdrave hrane.  Ona se često proizvodi u granulama ili u finom prahu. Ima ih raznih boja, ali zelena glina ima najširi spektar delovanja na kožu. Bogata je mineralnim solima i oligoelementima, kalcijumom, silicijumom, magnezijumom, kalijumom, natrijumom i ostalim mineralima.

Jedna supena kašika gline stavi se u čistu posudu. Njoj se dodaje cimet u prahu (prah cimeta se prvo mora prosejati kako bi postao finiji) i to u onoj količini koja je potrebna da puder dobije sličnu boju vašeg tena. Tako se dobije izuzetno lekovit puder koji je vrlo dekorativan i mirisan. Stavlja se na čisto lice. Nikako se ne preporučuje u kombinaciji sa tečnim puderima.

Čajni tretman od nevena

Neven je biljka koja je izuzetno delotvorna  protiv razvoja bakterija i gljivica. Često se primenjuje u farmaceutskoj industriji,  jer je  snažan antiseptik i odličan je u lečenju kožnih oboljenja.

Vrećicu čaja ili pak kašičicu čaja od nevena u rinfuzu, prelijte sa pola litre vrele vode. Poklopite i ostavite da odstoji do deset minuta. Ovaj čaj se vaticom nanosi na kožu, kako bi se  smirile upaljene pore lica. Naravno, čaj od nevena je odličan i da se pije, jer kako vele stariji, čisti krv i čini svako dobro organizmu.

foto:  marin at FreeDigitalPhotos.net