Da nam bude veselo
Predstojeća najluđa noć zahteva mnogo energije, pa i napora, jer podrazumeva i koju čašicu alkohola više. Divno slavlje brzo može da se pretvori u veliku muku, ukoliko ne vodimo računa o sebi…
Uzalud nam i dobrog raspoloženja, dragih ljudi, muzike po volji i izgleda kojim smo zadovoljni više nego ikad, ako nam pola večeri prođe u nesvesnom ili mučnom stanju.
Svi dobro znamo da alkohol nikad ne rešava problem, već ga samo uvećava ili nam učini da, zbog velike mučnine, on pređe u drugi plan. Ipak, novogodišnji praznici ne bi trebalo da vam budu obeleženi problemima, već upravo srećom i veseljem. Međutim, i kada pijemo iz veselih razloga, može da nam se desi nespretnost sa alkoholom.
Za početak ne krećite na slavlje pre nego se dobro podsetite koju količinu omiljenog pića možete da podnesete. Zatim obavezno večerajte kaloričniju hranu kako vam alkohol ne bi iz želuca lako i brzo zašao u krv. Izuzetno je bitno i da ne žurite sa ispijanjem pića, pa jedno piće ispijajte sat vremena. Obavezna je i čaša vode koja će predstavljati bezbedan prelaz na sledeću zdravicu. Ukoliko ste na slavlju koje podrazumeva i hranu, onda ne zaboravite da prezalogajite nekoliko puta u toku večeri.
Najbolje bi bilo da izbegavate obojena pića, jer u sebi sadrže sastojke od kojih se javljaju velike glavobolje. To su neke vrste crnog vina, viskija, šampanjca. Najmanje su rizični votka, džin i ”proverena” rakija. Takođe, ukoliko vam neko nudi medovaču, dobro se raspitajte o kakvoj je rakiji reč. Ako se radi o kupovnoj rakiji u koju je domaćin sam dodao med, odlučno recite ne. Izbegavajte mešanje kratkih pića sa energetskim napicima, pa umesto njih, poslužite se sokom od jabuke, narandže, limuna… Ukoliko ne pripadate iskusnim pivopijama, onda biste morali da znate da se pivo ispija hladno, čime se smanjuje njegova gorčina, pa i mogućnost da vam bude loše.
Ukoliko se probudite sa glavoboljom, ništa vam neće pomoći osim starih recepata za mamurluk. Na prvom mestu je voda, pa kisela čorba, zatim dobra stara čaša rasola kao i voćni sok. Ne izbegavajte doručak, a posebno ne onaj koji podrazumeva tost i med. Bitno je i da se tog dana ne prejedete. Najbolje bi bilo da uživate u voću i povrću. U Kini se uspešno, dan posle, leče mandarinama, pa ih ni vi ne izbegavajte. Pojedinci posle burne noći imaju veliku potrebu za mlekom, što nije greška, jer ćete na taj način veoma brzo smanjiti delovanje zaostalih tragova alkohola i utoliti žeđ.
Želimo vam bezbrižno veselje!
foto: Tijana Janković