Standardni zvučnici bazirani su na tehnologiji vibrirajuće membrane. Ali u budućnosti, zvučnici mogu imati sasvim neočekivane oblike… I to od plastike!
Zvučnike kakve danas poznajemo, u obliku vibrirajuće membrane koja stvara vazdušne talase, možemo pronaći svuda oko nas – od zvučnika u telefonu do TV prijemnika. Do sada nas je ova tehnologija služila veoma dobro i praktično predstavlja standard u odnosu na koji se porede sve druge tehnologije. Ipak, potreban je napredak i u ovoj sferi. Šta je to novo u svetu zvuka?
Prvi znaci da se krećemo u pravcu novih tipova zvučnika, predstavljali su piezoelektrični zvučnici – zvučnik kod koga je vibrirajuća membrana zamenjena vibrirajućom pločom. Zahvaljujući ovoj promeni u dizajnu “membrane”, omogućeno je da zvučnici zadrže (ili čak povećaju) svoju zvučnu snagu ali da se njihove dimenzije smanje. Ipak, iako je tehnologija piezoelektričnih materijala odavno poznata, zbog svoje cene u proizvodnji, ovakvi zvučnici su rezervisani za one najimućnije. Ali to nije zaustavilo progres…
Iako će mnogi na prvi pogled reći da je rad istraživača sa Harvarda baziran na istoj pomenutoj tehnologiji, osnova proizvodnje zvuka kod njihovog zvučnika jeste jonska kondukcija. Ova tehnologija, za razliku od piezoelektrične, omogućila im je da kreiraju providni veštački “mišić” koji je sposoban da stvara zvuk u celom audio spektru. Do sada je ova tehnologija smatrana nepraktičnom jer su “jonski” materijali slabo funkcionisali sa visokim voltažama (što je u stvaranju zvuka i te kako bitno). Ipak, istraživači sa Harvarda su svojim projektom pokazali da su taj nedostatak prevazišli. U nastavku pogledajte kako ovaj providni zvučnik radi i poslušajte kako na njemu zvuči Grierova kompozicija “Peer Gint”.
Ova tehnologija će se sigurno prvo naći kao deo modernih prenosnih uređaja kod kojih je debljina sve više bitnija, poput pomenutih mobilnih telefona do laptopova. Naravno, zahvaljujući potencijalno nižoj ceni u proizvodnji, možda će se ovakav zvučnik u skorijoj budućnosti naći i u našim domovima. Naravno, po odgovarajuće nižoj ceni nego pomenuti “high class” zvučnici.