Učenici iz Ljiga e1434118400417

Heroji budućnosti su hemičari iz Ljiga

 

Osmislivši održivo naučno rešenje kojim se tekstil bačen u otpad može iznova upotrebiti za proizvodnju cementnih blokova ili dobijanje papira, učenici Srednje škole 1300 kaplara iz Ljiga pobedili su na naučnom takmičenju za najbolju inovaciju u oblasti održivog razvoja u Srbiji – Heroji budućnosti.

Takmičenje je bilo deo BASF-ovog međunarodnog obrazovnog projekta pod nazivom „Chemgeneration“, a u Srbiji se sprovodilo uz podršku Centra za promociju nauke Republike Srbije, Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i organizacije Dostignuća mladih.

Nakon više meseci istraživačkog rada u okviru panevropskog takmičenja koje se u isto vreme održavalo u 10 zemalja srednje Evrope, uz podršku mentora, profesorke hemije Jelene Velimirović, ljiški gimnazijalci Jana Kojić, Nikola Stanković, Stefan Radosavljević i Ivan Busić uspeli su da zadovolje najviše kriterijume stručnog žirija. Uspevši da od otpadnog tekstila sa prirodnim vlaknima proizvedu papir, a mešavinom prirodnih i veštačkih vlakana dobiju ojačane cementne blokove i iz proizvodne upotrebe izbace sitan pesak, gimnazijalci su zasluženo poneli titulu Heroja budućnosti Srbije.

Izboriti se za pobedu u konkurenciji više od stotinu talentovanih mladih inovatora iz preko 20 škola iz čitave Srbije nije bio ni malo lak zadatak, o čemu svedoče i članovi stručnog žirija među kojima su bili i predstavnici Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

„Takmičenje Heroji budućnosti pokazalo je koliko Srbija ima talentovanih đaka i koliko je malo potrebno da bismo ih motivisali da se uključe u nauku. Ljiškim gimnazijalcima nije bilo ni malo lako da se izbore sa ozbiljnom konkurencijom i izvanrednim naučnim rešenjima drugih timova, koja su zasenili sve članove žirija i učinili proglašenje pobednika izuzetno teškim“, ističe Aleksandar Đorđević, predstavnik Hemijskog fakulteta.

„Realizovati ideju kojom kinetičku energiju koraka pretvarate u električnu, kao što su to učinili gimnazijalci iz Sremske Mitrovice, ili smisliti mogućnosti za primenu solarne energije u kombinaciji sa gorivnom ćelijom, što je bilo takmičarsko rešenje učenika iz gimnazije Jovan Jovanović Zmaj iz Novog Sada, dovoljno vam govori koliko su rešenja bila kvalitetna i zahtevna. Zbog toga je i nama iz BASF-a kao organizatorima takmičenja još draže što smo doprineli da se njihova kreativna energija ispolji i usmeri ka izgradnji pozitivne svesti o očuvanju životne sredine, od čega u krajnjem zavisi i sudbina celokupnog čovečanstva“, pojasnio je Mihael Nam iz BASF-a.

Ipak, uprkos snažnoj konkurenciji, projekat ljiških srednjoškolaca „Papir i blokovi od recikliranog papira“ odneo je pobedu, dok su Mitrovačka gimnazija i gimnazija Jovan Jovanović Zmaj iz Novog Sada osvojile drugo i treće mesto. Po mišljenju publike, najbolji projekat osmislili su učenici Trinaeste beogradske gimnazije, koji su se bavili problemom transporta otpada. Članovi sva četiri tima osvojila su vredne nagrade, a školama su uručeni novčani vaučeri za opremanje hemijskih laboratorija.