KRCKO

Spektakli i pozorišne predstave ove jeseni i zime u Mts Dvorani

Bivši Dom sindikata ili sada Mts Dvorana je svakako najproduktivnija ustanova kod nas koja definitivno ima najviše zakazanih kulturnih događaja pod svojim krovom, a najviše koncerata.

Kako smo o koncertima već pisali nedavno, za programe u septembru i ceo oktobar (uskoro će biti najave za novembar i decembar), sada ćemo prezentovati mnoge scenske projekte u vidu spektakala, pozorišnih predstava, stand up komedija, monokomedija, muzičko – dramskih dela.

Ovo je naš izbor iz umetnosti do kraja 2024. godine:

PO MENI SE NIŠTA NEĆE ZVATI
Ponedeljak, 30. septembar, 20h
Lisabon Bar

Svirano i nesvirano od Duška Trifunovića

Izvođači:

Zoran Ćosić – glumac
Aleksandar Lazić – glumac

“Quintet Da capo”:

Nina Ćosić – oboa, glas
Hemnalina Miresković – violina,glas
Tamara Živković – violina
Nataša Lišanin – violončelo
Srđan Lišanin – kontrabas
Jevrem Ćosić – jazz gitara

Neobičan umetnički projekat poetično muzičkog prosedea “Po meni se ništa neće zvati”, prema delima pesnika Duška Trifunovića, biće izveden večeras, 30. septembra u Lisabon baru.

Sa podnaslovom “Pristao sam biću sve što hoće”, glumci Aleksandar Lazić i Zoran Ćosić će kroz recitovanje poezije predstaviti značajan deo opusa velikog Trifunovića uz muziku Zoranove supruge Nine Ćosić i ansambla “Quintet Da capo”.

Kako autorska ekipa ističe, u odrastanju osoba rođenih 60-ih, 70-ih, 80-ih godina, bili su važni stihovi iz mnogih neprolaznih pesama –  “Ima neka tajna veza”, “Šta bi dao da si na mom mestu”, “Pristao sam biću sve što hoće”, “Nek živi ljubav”, “Zlatna ribica”, koji su imali pedagoški,  emotivni i buntovnički uticaj.

Stihovi Duška Trifunovića provlačili su se duž tadašnje velike zajednice, bivše i nikada prežaljene Jugoslavije. Muzika je tada širila i prenosila njegove reči lako i brzo, postajale su deo nas, i osvajale su ceo region preko mnogih muzičara kao što je rok bend “Bijelo dugme”.

Ime pesnika Duška Trifunovića postalo je vrlo prepoznatljivo i popularno kao rok zvezde, za koje je i pisao stihove.

Ipak, autori ovog projekta smatraju da je stvaralaštvo veliko, široko, gorko, opet i nežno, te da gađa pravo u metu.

“Ovim našim projektom želimo  da pokažemo koliko toga je Duško imao da nam kaže i opeva. Koji su sve to slojevi njegovog pesničkog bića. Koncept muzičko - glumačkog sastava nam se čini kao najbolje rešenje”, poručuju glumci Aleksandar Lazić i Zoran Ćosić i muizička umetnica Nina Ćosić.

Kamerni sastav, Quintet Da Capo čine - Nina Ćosić - oboa, glas, Hemnalina Miresković - violina,glas, Tamara Živković – violina, Nataša Lišanin – violončelo, Srđan Lišanin – kontrabas, Jevrem Ćosić - jazz gitara.

U želji da ovom projektu daju svoj autentični pečat, odlučili su se da muzički deo predstave oboje zvukom akustičnih, simfonijskih instrumenata – oboa, glas, violina, violončelo, kontrabas i džez gitara.  Tako i poznati glumci, snažnog senzibilita i osećaja za poeziju, stihovima Duška Trifunovića daju notu koja ona veoma zaslužuje.

Članovi kvinteta su izuzetno znalajni muzičari Simfonijskog orkestra RTS, Beogradske filharmonije i Big banda RTS.

Glumac Zoran Ćosić je član Narodnog pozorišta u Beogradu gde igra u mnogim predstavama, a poznat je i u raznim TV serijama (“Moj rodjak sa sela”).

Aleksandar Lazić je ostvario veliki broj uloga na filmu, televiziji i pozorištu.

MUZIČKA BAJKA – PEPELJUGA
Nedelja, 6. oktobar 12h

PEPELJUGA 1

Pravi porodični spektakli biće izvedeni ovog vikenda u nedelju, 6. oktobra na Velikoj sceni Mts Dvorane.  Prva na planu i programu je bajka “Pepeljuga” u do sada neviđenom obliku i biće izvedena u matine popodnevnom terminu od 12h. U pitanju je prava muzička bajka sa animacijama na pesku, u pratnji Simfonijskog orkestra, koja do sada nije izvedena u Beogradu.

Dečiji spektakl “Pepeljuga” uz animacije na pesku, naratora i simfonijski orkestar koji interpretira muziku iz istoimenog baleta ruskog kompozitora Sergeja Prokofjeva približiće publici čuvenu bajku na sasvim drugačiji način.

Simfonijskim orkestrom diriguje maestro Aleksej Čižik iz Sankt Petersburga, dok je umetnica na pesku Julija Labutina.

Naravno, epilog bajke svi znaju, te će publika i ruski umetnici “zajedno” uspeti da pobede Pepeljuginu maćehu i njene dve zle sestre. Pepeljuga će tako postati omiljena kraljica u kraljevstvu i biće srećna sa svojim princem do kraja života.