Za razliku od svog prethodnog, istorijskog romana “Endemske vrste”, pisac mlađe generacije Miloš B. Tomaš u svojoj najnovijoj knjizi, između ostalog, govori o svetski aktuelnim temama, migracijama i kapitalizmu, na izuzetan, gotovo filmičan način. Knjiga “Kineski san” je triler koji je čekao da bude napisan. Nije čudo što je svoje otelotvorenje doživeo baš u pisanju jednog beogradskog pisca i humanitarca, jer je njegov glavni junak, jedva punoletni Kinez, vođen surovom i sudbinski predodređenom putanjom došao i do Beograda.
Mladog kineskog skejt-pankera Denga Sjaopinga, Tomaš vodi putevima zemlje-neba-čoveka polazeći od jalovog Pingšun naselja, preko Fuđijena, Beograda, Šangaja… Kako je mali skejter, kradljivac uglja, postao ono što je želeo – “neko i nešto” prolazeći bezdušnim i okrutnim kapitalističkim stazama, utabanim dugom tradicijom kriminala, a vođen snažnim genetskim porivom, saznajemo u priči o njegovoj unutrašnjoj borbi, o individualnom i kolektivnom moralu i o golim egzistencijalnim, ali i ljutim ekonomskim borbama za opstanak.
Iako je u pitanju fikcija, kada čitate Kineski san jasno vam je da je njegov autor uložio svoje vreme u istraživanje, i da mu je namera bila da što bliže dočara mentalitet jedne, za nas, tako daleke a opet i, spletom trgovinskih okolnosti, bliske zemlje Kine. Pored egzotike koju sa sobom donosi Istok, najveći utisak na čitaoca ostavlja univerazlnost ljudske patnje, iskušenja i unutrašnje borbe, kao i zastrašujući genetski kod i porodično nasleđe koje on sa sobom, iako katkad prividno uspavan i potisnut, nosi.
Od sitnog lopovluka, preko asistenta menadžera izvoza, pa do predstavnika u Srbiji, Deng Sjaoping otkriva da je komisiona prodaja u Beogradu nešto mnogo više od trgovine plagijat robom, odnosno da se iza paravana i u ilegali krije nešto mračno, monstruozno. Njegov izmučen i anemičan život postaje komplikovan a naizgled slučajne okolnosti otkrivaju da su ustvari u pitanju ozbiljne i bezdušne manipulacije, kao i da je svako gospodar svoje sudbine utoliko koliko je spreman da se žrtvuje i da amputira deo sebe koji ga drži prikovanog u poziciji marionete. Ovaj zaplet poziva na razmišljanje koliko je san san a koliko je java java a ne samo privid uzrokovan prepredenom kospiracijom.
Da li će jedan mladi Kinez, koji je već samim svojim rođenjem prekršio zakon, naći pravi put ka isceljenju ili to za njega nikad neće biti moguće, jer on od početka odgovara tragičnom liku? To će vam svojim pitkim stilom pisanja otkriti Miloš B. Tomaš u novoj knjizi. Ono što će čitalac morati ipak da otkrije sam jeste da li je fantazija Kineski san možda, i na koji način, moguća realnost.
Od Miloša B. Tomaša pročitajte i:
E-knjigu: I Mikelanđelov David se kruni
Blog: “Menjao bih pet romana za mir u regionu?” Miloš B. Tomaš