Muzej žrtava genocida i Radio-televizija Srbije prirediće izložbu “Teror i stradanje u Beogradu tokom Drugog svetskog rata 1941-1944”, u četvrtak 17. oktobra u 19 časova u Galeriji RTS. Prvi put javnost i posetici će moći da vide crteže Pjera Križanića nastale tokom suđenja nacističkim zločincima 1947. godine u Beogradu.
Na otvaranju će govoriti prof. dr Marija Pavlović, u ime Saveta za likovno stvaralaštvo RTS, dok će se u ime Muzeja žrtava genocida obratiti v.d. direktora g. Bojan Arbutina i autor izložbe dr Rade Ristanović, viši naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju.
Ove godine navršava se 80 godina od oslobođenja Beograda od nemačke okupacije tokom Drugog svetskog rata. Povodom ovog važnog jubileja Muzej žrtava genocida i Radio televizija Srbije organizuju izložbu „Teror i stradanje u Beogradu tokom Drugog svetskog rata 1941–1944.“, autora dr Radeta Ristanovića.
Izložba ima za cilj da ukaže na obim, intenzitet i oblike stradanja u Beogradu tokom Drugog svetskog rata. Kroz biografije stradalih ali i zločinaca, citate primarnih dokumenata i memoarskih sećanja, autor je nastoja da stradanje i zločine u Beogradu što autentičnije približi posetiocima.
Prvi put javnost i posetici će moći da vide crteže Pjera Križanića nastale tokom suđenja nacističkim zločincima 1947. godine u Beogradu.
Dr Rade Ristanović, viši naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju, autor je četiri monografije, više desetina naučnih radova i dobitnik je više nagrada iz oblasti nauke i kulture. Ključne oblasti njegovog naučnog interesovanja su: otpor, stradanje, zločini, kolaboracija i svakodnevni život u Srbiji tokom Drugog svetskog rata.
Izložbu možete pogledati sve do 15. novembra.