BEOGRAD, 12. septembra: Drugo izdanje međunarodnog muzičkog festivala „Multimod: Kompozitor – Izvođač“ je svečano otvoreno sinoć (11.09.) u Ustanovi kulture „Gvarnerijus“ u Beogradu uz koncert„Evropska struktura, američki koreni“ džez dua koji čine Brus Arnold i Peter Herbert.
Prigodnim govorom drugi „Multimod“ je otvorio čuveni umetnik Rade Radivojević, kompozitor, aranžer, producent, muzičar instrumentalista, ujedno presednik Udruženja kompozitora Srbije (UKS).
Radivojević je istakao da festival donosi bogat program različitih kulturoloških pogleda sa više od 30 inostranih i domaćih izvođača koji će ostvariti dragocen medjusobni kontakt.
Prema njegovim rečima, festival „Multimod“ u kome su u fokusu kompozitori i izvođači, predstavlja uzbudljivu muzičku avanturu umetnika iz Izraela, SAD, Austrije, Irana, Španije, Argentine, te je pohvalio Miljanu Kolundžiju i Nadu Kolundžiju na velikom naporu da se ovako ambiciozan projekat održi i realizuje.
Predsednik UKS je takodje napomenuo da je idejni tvorac „Multimoda“ Dušan Bogdanović – gitarista i kompozitor, istovremeno umetnički direktor ovog festivala.
„Nadam se da će Grad Beograd više stati iza ovako važnog festivala i da će se svi u „Gvarnerijusu“ izboriti sa finansijskim poteškoćama ovde. Nadam se najboljem. Publika je veoma raspoložena za program koncerata i predavanja, a to je najvažnije“, zaključio je Rade Radivojević.
Kratku besedu na srpskom i engleskom jeziku je imao i spomenuti Dušan Bogdanović, srpski umetnik koji muzičku karijeru stvara u Švajcarskoj, i pozvao auditorijum u što većem broju da posećuje bogate programe koji spajaju teoriju i praksu na više prostora – „Gvarnerijus“, Studentski kulturni centar (SKC) i Dom omladine Beograda (DOB).
Biljana Petković Ralčić, PR menadžer „Gvarnerijusa“, naglasila je da organizaciju festivala „Multimod: Kompozitor – Izvođač“ u potpunosti potpisuje upravo ova ustanova kulture.
Festival su podržali Ministarstvo kulture Republike Srbije i Sekretarijat za kulturu Grada Beograda
Džez duo – Brus Arnold, električna džez gitara (SAD) i Peter Herbert, kontrabas (Austrija) pružili su publici zanimljivo muzičko putešestvije pod poetskim nazivom „Evropska struktura, američki koreni“ i tokom jednog časa obradovali prisutni auditorijum.
Beskrajno simpatični američki autor Brus Arnold istovremeno je bio i neka vrsta pripovedača, domaćina večeri i najavljivao je kroz naraciju svoje kompozicije. Na početku on je kratko objasnio da nema repertoara koncerta, jer njih dvojica zapravo imaju improvizacije, te na taj dan svirke znaju šta će interpretirati.
Iako piše u njegovoj biografiji u programu koncerta da je rodjen 1955. godine, niko ne veruje da je ovako živahan i raspložen muzičar blizu 70 leta, jer deluje kao tek malko stariji mladić. Prepun pozitivne energije, duhovit, dinamičan, šarmantan, komunikativan, pružio je jednočasovno druženje na sveobuhvatan način.
Bilo je i ovo jedno filmsko putovanje, jer je Arnold inspirisan filmovima. Očigledno veoma voli sedmu umetnost, jer je pesmu „You Know“ posvetio ostvarenju „Fargo“ (1996) Braće Koen (Džoel i Itan), koji je osvojio dva Oskara 1997. godine – Fransis MekDormand za glavnu žensku ulogu i najbolji originalni scenario (Koenovi). Imao je i nominacije za najbolju režiju, najbolji film i sporednu mušku ulogu (Vilijam H. Mejsi). Igrali su još – Piter Stormar i Stiv Bušemi.
„Ako se sećate tog filma, tamo pričaju tako sa uzrečicom „You Know“. Tako sam ja i nazvao ovu pesmu, baš kako tamo govore, inače je tačno pogodjeno u dijalozima. Ljudi u tim krajevima, Minesoti, zaista tako pričaju, kao u „Fargu“, objasnio je Brus Arnold.
Dalje je američka kinematografija takodje bila u fokusu, stigao je na red film „Taking of Pelham 123“, koji ima dve verzije, pre 50 godina (1974) i relativno novija (2009).
Prvu verziju rediteljski potpisuje Džozef Sardžent, a igrali su Volter Metju, Hektor Elizondo, Martin Balsam i Robert Šo, dok je u drugom režiser bio Toni Skot, a ekran su delili Džon Travolta i Denzel Vošington, kao i Džon Turturo i pokojni Džejms Gandolfini.
Postoji i TV verzija iz 1998. u kojoj su glumili Vinsent D’Onofrio i Edvard Džejms Olmos.
Arnold je isticao više originalnu verziju ovog krimi filma o otmici voza u metrou, te ispričao da mu je naredna kompozicija došla kao referenca na taj projekat.
Posebno mu je bio zanimljiv početak, i kako je gledao film na televiziji, oduševio se, otišao u drugu sobu nakon odgledanog filma i na miru smišljao melodiju za kompoziciju.
Brus Arnold je američki gitarista, kompozitor i pisac, a njegovo stvaralaštvo u karijeri predstavlja spajanjedžeza, bluza, roka i klasične muzike.
Njegov kolega Peter Hurbert na sceni je bio izrazito ćutljiv i posvećen muziciranju na kontrabasu, tako da je komunicirao kroz note i melodije.
Instrumentalne kompozicije su publiku vodile na meditativnu teleportaciju, razmišljanje, gde se tone u misli i uživa u snovidjenju, dnevnim ili večernjim sanjarenjima.
Iako nama nepoznate, numere su imale neki zanimljiv početak, sredinu i kraj, zaokruženost u pripovedanju, nimalo duge, taman koliko je potrebno publici da im se prepusti i bude spremna za novu muzičku priču.
Svaka melodija je imala svoj okvir naracije, poseban segment i celinu koji vas obuzme i sa njim odlutate negde daleko u svest, podsvest, nesvest, čarobne momente bez granica.
„Naredna numera se zove „Once“. I kako i naslov kaže („Jednom“, primedba autora), sviramo je samo jednom. Dakle, ako slučajno tokom izvođenja odete kratko na pauzu, recimo u toalet, onda ništa, izgubićete ovu kompoziciju. Zato savetujem da ne idete nigde i čujete jednom pesmu „Once“, duhovit je bio Brus Arnold, koji često nastupa na turnejama.
Kako je najavio, neće se dalje zadržavati u Srbiji, jer putuje već sutradan ujutru dalje na nove svirke i druge geografske površine.
U pitanju je vredan umetnik koji ima energiju 30-godišnjaka, dok mu u ličnoj karti veoma neshvatljivo stoji da je na pragu 70. godine, dok on stiže da putuje čitavom planetom na koncerte i predaje je na važnim univerzitetima na istočnoj obali SAD, kao Berkli ili Prinston /Berklee College of Music, Dartmouth College, Princeton University i New England Conservatory/. Veoma je plodan ili čak hiper produktivan autor više od 300 knjiga o muzičkom obrazovanju za klasične muzičare.
Rodom iz Sijuks Folsa u Južnoj Dakoti (SAD), Brus Arnold ima diplomu na muzičkom koledžu Berkli, a nakon preseljenja u Njujork, već se afirmisao kao izvođać i osvojio reputaciju kao kompozitor i virtuoz na gitari, savladao je tehniku džez improvizacije.
Austrijski džez kontrrabasista Peter Herbert je stekao obrazovanje kao klasični pijanista i basista u Americi i Austriji (Berklee College of Music, Boston, College for Music, Grac, Conservatory for Music, Bregenz , Austrija).
Prosečno uspeva da nastupi na 100 koncerata godišnje po celom svetu, dok mu je baza za život grad svetlosti – Pariz.
Herbert je takođe plodan i svestran kompozitor: stvara uglavnom po narudžbini numere evropskih orkestara i ansambala. Nedavno je dobio veoma prestižnu austrijsku nagradu „Hans Koller-prize“ kojom je proglašen za Muzičara godine, za ličnost koja je „u dugom vremenskom period imala značajan uticaj na austrijsku muzičku scenu“.
Imao je zapažene solo koncerte širom planete – u Njujorku, Londonu, Moskvi, Beču.
Herbert je vredno pisao kompozicije za orkestre, horove i kamerne grupe, dizajnirao eksperimentalne filmske zvučne zapise i usputnu primenjenu muziku za evropske avangardne pozorišne grupe.
Nakon punih sat vremena i malo više, ovaj američko-austrijski džez duo sa primesama bluza, priveo je kraju svoj prvi koncert u Srbiji.
I opet se naravno obratio samo Brus Arnold, dok je Peter Herbert samo mudro ćutao i smeškao se sa posebnom toplinom. „Hvala vam što ste večeras došli na naš koncert. Drago mi je da sam prvi put kod vas u ovako lepoj zemlji Srbiji i divnom gradu kakav je Beograd. Nadam se da se vidimo ponovo“, poručio je na kraju Arnold uz iskren i simpatičan osmeh.
Ustanova kulture „Gvarnerijus“ na adresi Džordža Vašingtona 12 dalje će ponuditi zanimljiv edukativni i muzički program na II festivalu „Multimod“:
- u četvrtak, 12. septembra, koncerte će održati izraelski kompozitor i gitarista Daniel Akiva (19:30, UK Gvarnerijus) i američki pijanista Dejvid Rozenbum (21.00h, UK Gvarnerijus);
- u petak, 13. 09. nastupaju iranska gitaristkinja i kompozitorka Golfam Kajam (19:30, SKC) i srpski gitarista i kompozitor Dušan Bogdanović (21.00h, SKC);
- u subotu, 14.09. će svirati mladi kompozitori sa prostora bivše Jugoslavije (19:30, UK Gvarnerijus) i španski gitarista i kompozitor Feliu Gasul (21.00h, UK Gvarnerijus).
- Festival će svečano biti zatvoren velikim koncertom argentinskog Tango Jazz kvarteta (nastupali su u Beogradu i „Gvarnerijusu“ do sada već 5 puta) i domaćeg orkestra “Virtuozi”, uz dirigenta maestra Bojana Suđića, u nedelju, 15. septembra u Velikoj sali Doma omladine Beograda.
Osim spomenutih Miljane Kolundžije i pijanistkinje Nade Kolundžije, otvaranju festivala je prisustvovao naravno i naš slavni violinista Jovan Kolundžija, koji je osnovao „Gvarnerijus“ pre više od dve decenije, tada Centar lepih umetnosti, kao i pozorišni reditelj i motivacioni govornik Tadija Miletić, i drugi.