Neverovatna lakoća osvajanja pozornice
Izuzetno je teško jednostavnim rečima i terminima opisati jedinstveni kulturni dogadjaj koji se odigrao sinoć (16. maja) u Mts Dvorani, druge večeri 25. Guitar Art Festa, kada nas je prvi put posetio briljantni muzički umetnik Marcin, virtuoz na gitari, neviđeno i neopisivo čudo od deteta, koje nas je sve zatekao i obradovao.
Pre samog koncerta, PR menadžer velikog i značajnog gitarskog festivala Ljubica Lazić, podsetila je publiku da poljski gitarista i kompozitor Marcin dolazi specijalno na jubilarno 25. izdanje Guitar Art Festivala, koji je počeo dan ranije (15.05.) i trajaće do 19. maja u Beogradu.
Ljubica je istakla da će tokom 5 festivalskih dana biti održano 10 velikih koncerata na više lokacija u našoj prestonici (Mts Dvorana, Narodno pozorište, Kolarčeva zadužbina, Trg Republike). Na taj način, kako je Lazić navela, Beograd još jednom postaje gitarska prestonica koju će posetiti preko 300 gitarista iz celog sveta i 11 delegacija zemalja Jugoistočne Evrope.
Nova gitarska zvezda Marcin je stigao kod nas u okviru svetske turneje “Acoustic Dragon“, na šta je podsetio ambassador Poljske u Beogradu – Rafal Perl, koji je izvanredno govorio sve na čistom srpskom jeziku, što retko kom inostranom ambasadoru ikada uspeva.
On je naglasio da je Marcinova karijera u medjunarodnim okvirima jedan primer uspešne putanje kojim mladi danas idu ako im se pruži prava prilika.
Rafael Perl je primetio da Marcin uspeva da vešto spaja savremene kompozicije i klasiku u svom bogatom koncertnom repertoaru, te da je objedinio svoj neosporni veliki talenat, naporan rad, dinamičnu ličnost i zavidnu harizmu.
I naravno poručio je – “Uživajte u koncertu!”.
Nakon rasprodatih koncerata i ogromnog uspeha njegovih turneja po Americi, Japanu, Kanadi i Evropi, Marcin je sa svoje samo 24 godine oduševljeno došao u Beograd.
Sigurno će mu naš divni grad biti od sada redovna stanica na svim turnejama.
Čim je izašao na scenu, nastala je neverovatna magija i čudesnost.
Izašao je iz tame, krenuo da pleše i svira akustičnu gitaru uključenu na struju, i krenuo već da stvara pravi šou program.
Počeo je sa svojom instrumentalnom numerom kao uvod u dalji program, i nakon naslova “Asturias”, Marcin se obratio publici.
“Dobro veče, drago mi je da sam stigao prvi put u Srbiju, u Beograd. Vi ste tako neverovatna publika, pružili ste mi tako toplu dobrodošlicu. Mi smo eto premijerno kod vas. Na programu ćete slušati nove muzičke komade i repertoar klasične muzike, a videćete i razne moje uticaje”, istakao je poljski autor i šoumen.
Onda je izveo “Cry Me a River” (1953), pesmu Artura Hamiltona od pre sedam decenija, koju su mnogi muzičari snimali, od Džulija Londona (1955), preko Džona Hiksa (1997) do pop zvezde Džastina Timberlejka (2002).
Sa njim su u sastavu violinista, bas gitarista i bubnjar, koji su bili efektna podrška.
Marcin Patrcalek, kako mu je pravo ime i prezime, jeste pravi animator publike, osluškuje kako im je, ne želi da se opuste niti dosadjuju, teži da sve bude uvek dinamično i bez praznog hoda.
“Evo šta mi se desilo sada, napravio sam, znate, malu grešku. Nisam odsvirao jednu pesmu koju sam želeo. A znate zašto je to tako? Zato što sam ustvari očekivao da je ne sviram. Recimo, tu numeru kada sam svirao u Japanu, gde sam bio u klubu gde staje recimo 700 ljudi, nije im prijala ova pesma. Reč je o “Just a Two of Us”. U Japanu im je to delovalo nekako sablasno, ja solo na gitari, kratka je kompozicija, i poveden tim iskustvom, nisam znao šta da očekujem od vas, jer sam ovde ipak prvi put”, simpatično se raspričao Marcin, sve vreme ne skidajući osmeh.
“Ovo je ipak klasičan festival, i onda ne mogu znati šta vi očekujete od mene, da li samo klasiku. Prvi put sam ne samo u Srbiji, već uopšte na ovim prostorima, na Balkanu, i sada vidim kako ste vi neverovatni, predivni. Inače, moja turneja je zove “Accoustic Dragon”, jer ja sam rodjen 2000. u Godini Zmaja, a sada 2024. je takodje Godina Zmaja”, sve je objasnio poljski virtuoz na gitari.
Tako je predstavio svoju solo akustik verziju “Just the Two of Us”, hit iz davne 1980. godine, 20 leta pre nego što se Marcin rodio, i originalno pesmu su napisali Bill Withers, William Salter, and Ralph MacDonald, a snimili su Grover Washington Jr. i spomenuti Bill Withers na vokalu.
Bilo je i drugih verzija, baš je snimao recimo i glumac Will Smith sa svojom (bivšom) suprugom Jada Pinkett Smith.
Gitarista, kompozitor i umetnik Marcin kombinuje najpoznatije klasične aranžmane, obrade savremenih pesama i svoje autorske kompozicije, tako da na tom putovanju se kreće od Nikoloa Paganinija, preko Ludviga van Betovena do Frederika Šopena uz rok standarde.
Marcin je odsvirao svoja dela – R&B Arrange Song i “Classical Dragon”, da bi se onda posvetio spomenutoj klasici.
Betovenova “Peta simfonija” i “Mesečeva sonata” oduševile su auditorijum, koji je ogromnim aplauzom nagradio maestra na gitari koji je oslikavao istoriju klasike.
Tako je repertoar obuhvatio i Paganinijev “Kapričo No 24”, ali i Šopenov “Nokturno”.
Posle “Alors on Danse”, iskusni Marcin se onda prebacio na žestoki kolosek i prezentovao hard rok kompoziciju “Toxicity” (2001) od američkog hevi metal benda “System of a Down”.
Posle jedne svoje neimenovane kompozicije, za koju je zamolio da mu publika nakon koncerta podari neki naziv, jer je želeo da se upozna sa svojim fanovima, Marcin je izveo novu pesmu na euforiju svih u prepunoj Mts Dvorani.
Tako se desilo remek delo “Kashmir” (1975), antologijska eksplozivna numera neprolaznih veličina “Led Zeppelin”, koju je vodio pevač Robert Plant, a opet, poznata je i drugačija verzija “Come With Me” (1998), u obradi rep muzičara Paf Dedija (Šon Kombs) u duetu sa gitaristom Džimijem Pejdžom, koji je upravo bio član “Cepelina” (beše to za film “Godzila”).
“Istina, moram nešto da vam priznam. Turneje, znate, jako su naporne. Putujem jedan dan u Japan, onda krećem na put po Evropi, vremenske zone, “jet leg”, sve mi bude pomešano, nije nimalo naivno ni jednostavno. Hvala vam eto što nas podržavate i što volite umetnost. Numere koje sviram jesu o ljubavi, a od toga nema ništa lepše na svetu. Pesme su prava posveta vama, jer osećam da vas toliko puno volim”, nadahnut je bio beskrajno simpatični Marcin, koji je krenuo da svira gitaru sa samo 10 godina i ubrzo je postigao izuzetan uspeh na lokalnim i internacionalnim takmičenjima klasične gitare.
Čisto da se zna “sa kim imamo posla”:
Marcin je postao poznat 2015. godine osvajanjem najprestižnijeg televizijskog talent šou programa na televiziji u Poljskoj – “Must Be The Music” (2018).
To nije sve, jer je imao i učešće u “America’s Got Talent” 2019. godine i tako postao globalna senzacija.
Nakon lokalnog uspeha, sa svega 16 godina objavio je svoj nezavisan debi album “HUSH”. Glavni singl sa albuma bio je njegov aranžman za pesmu “Asturias”, koji je stekao izuzetnu popularnost među gitaristima širom sveta.
Ta kompozicija je bila deo ove magične večeri.
Njegovi snimci prikupili su, stvarno neverovatno ,preko 200 miliona pregleda online, a voli da obradi savremene numere “Shape of You”, “Still D.R.E.”, “Toxicity”.
“Ritam, melodija, harmonija … To su vam sve sastojci koji čine muziku”, objasnio je inspirisani umetnik, i onda je na gitari dočarao dela “Toccata” i “Baba Yaga”, koja simbolizuje strašnu staricu koja po legendi i horor pričama kidnapuje i muči decu.
Ipak, termin “Baba Yaga”, poznat je mladima po filmskom akcionom serijalu “Džon Vik” (John Wick) gde je i četiri nastavka glumio Kianu Rivs (stiže nam u Srbiju prvi put krajem juna kao bas gitarista sa alternativnim bendom “Dogstar” u Kragujevac na 14. Arsenal Fest).
Kako su mediji ocenili, ovaj prodigy child stvara eksploziju gitare, fiziku zvuka, a publika na njegovim koncertima tvrdi da on svoju gitaru može da natera da šapuće, plače ili peva.
Marcin je istovremeno šoumen, ima pravu kombinaciju fingerstajla, perkusija i flamenko tehnike, uživa u svom instrumentu zaista neograničenih mogućnosti.
Koncert je održan sa podrškom violine, basa i bubnjeva koji ga prate na turneji, mada, istina, dobar deo kompozicija je izvodio sam, te deluje ponekad da voli da on sam vlada, tačnije gospodari scenom.
Pravi mađioničar muzike, čarobnjak umetnosti, zaljubljenik u lepotu, Marcin je na neki način možda i Dorijan Grej 21. veka.
Sigurno će ostati večno mlad, ali i dobra osoba, za razliku od spomenutog književnog anti junaka iz pera Oskara Vajlda.
Pišu mnogi o njemu, sve sami svetski magazini – “Rolling Stone”, “Classic FM”, “Guitar World”, “Metal Hammer”, “Billboard”.
Za kraj koncerta sinoć je ostavio delo “Habanera” iz čuvene tragične opere “Karmen” (1875) Žorža Bizea.
Ali, to zapravo nije bio zaista kraj koncerta.
“Želite li možda još? Ali koliko još? Hajde da bude još jedna numera”, pokušao je Marcin da “pregovara” sa publikom, koja je pozivala umetnika da i dalje neprestano svira.
“Znam, znam, i meni je krivo da bude naredna poslednja pesma, ali opet, mora nekad i da bude kraj. Ono što je sigurno jeste da smo mi svi oduševljeni Beogradom, vama kao publikom, i svakako ćemo se videti uskoro ponovo. Možda već ove godine, ili sledeće”, poručio je i obećao Marcin.
Na samom bisu munjevito i dinamično u snažnom ritmu u stilu flamenka i poput fank rok muzike, odsvirao je svoju kompoziciju
“Bite Your Nails”.
Onda je zamolio publiku da pozira i maše, da bi napravili jednu grupnu fotografiju, Marcin i bend sa bine, fanovi na svojim mestima, stojeći. Tako su se emotivno oprostili, za sada.
Marcin je takođe globalni ambasador brenda “Ibanez Guitars”, a sarađivao je sa vrhunskim kolegama gitarskog sveta, kao i sa umetnicima kao Džordan Rudes iz grupe “Dream Theater” i članovima Kraljevskog filharmonijskog orkestra.
Neumorni umetnik pisao je aranžmane za gitaru i komponovao muziku za TV seriju “One Piece Live Action” u produkciji platforme “Netflix”, a takođe je radio marketinšku kampanju sa kompanijom Google.
Marcin je pravi majstor, maestro, virtuoz, odnosno jedno posebno “božije dete”, srećan, zadovoljan, nadahnut, predivan.
Radujemo mu se ponovo, i ponovo, iznova, da nam bude redovan i da se odomaći kod srpske publike u potpunosti.