Koncert srpske i japanske muzike ansambla „Trio EN“ koji čine tri japanske muzičke umetnice, održan jesinoć (04.12.) u Beogradu, na sceni Galerije Istorijskog muzeja Srbije, kao šesti nastup u okviru pete sezone ciklusa „Muzikom kroz muzej“.
Muzički sastav čine – Tatara Toki, majstor šinobue, tradicionalne japanske frule- svirale od bambusa,Fumiko Takešita, umetnica na harmonici i član nagrađivanog orkestra KUD „Gradimir” iz Beograda, i Ecuko Cunozaki, violinistkinja i predstavnica Udruženja za unapređenje muzičke razmene između Srbije i Japana.
Istaknuta violinistkinja Aleksandra Dimitrijević, prva violina na mnogim koncertima na Kolarcu, Operi i teatru Madlenianum, Narodnom pozorištu, Mts Dvorani, osnivač je Udruženja „Unica Art“, koji realizuje navedeni muzički ciklus već petu sezonu, od pandemije korona virusa 2020. godine.
Dimitrijević se obratila prepunoj Galeriji rečima da nas očekuje koncert „divnih muzičarki iz Japana“, koje iskreno šire prijateljstvo izmedju Srbije i njihove zemlje.
„Biće ovo jedan događaj koji ćemo sigurno dugo pamtiti. Dragi gosti, sada pozivam gospodina ambasadora Japana da otvori ovo divno veče“, bila je kratka i jasna Aleksandra Dimitrijević.
Akira Imamura, ambasador Japana u Beogradu, Srbiji, imao je prigodni govor za ovako važnu svečanost. Pomalo na srpskom i engleskom jeziku, uputio je važne poruke javnosti.
„Dobro veče, dame i gospodo. Divno je da ste došli u ovolikom broju. Koncert večeras se može okarakterisati kao povezanost, konekcija sa ljudima dve nacije. Japanska violinistkinja Ecuko Cunozakije supruga diplomate i 2018. godine je oformila sastav „Trio EN“ sa druge dve koleginice, kao razmena iskustava Japana i Srbije“, objasnio je japanski ambadsador u Srbiji.
Imamura je naveo da umetnice organizuju raznolike vrste programa i aspekte umetnosti, povezuju novinare i stvaraoce mnogih umetnosti, te da je veoma srećan da će muzičarke imati večeras koncert, kao i u još četiti gradova Srbije.
„Danas se nažalost dešavaju i bukte visoke tenzije u svetu, kao što znamo, na nivou geopolitike. Muzika ima moć da okuplja i spaja ljude, publiku koja voli umetnost, da ujedinjuje, i nema granice u tome. Dobrodošli na koncert“, zaključio je Akira Imamura.
Kapacitet prostora za koncert je bio prepunjen, više nije bilo mesta za sedenje, ali to nije smetalo publici da stoji sa svih strana, veoma strpljivo dok ne prodje ceo sat koncerta.
Koncert srpske i japanske muzike će svoj karavan muzike imati još u sledećim gradovima:
Smederevo, 05.12. (Muzička škola „Kosta Manojlović, manifestacija „NOKOS“),
Niš, 06.12. (Mala sala Niškog kulturnog centra),
Požarevac, 07.12. (Svečana sala Skupštine grada Požarevca),
Novi Sad, 09.12. (Kulturna stanica „Svilara“).
Ansambl „Trio EN” svira umetničke melodije iz Japana i Srbije, a koncert u Istorijskom muzeju Srbije je njihov prvi nastup u okviru te decembarske mini turneje po Srbiji.
Muzička umetnica Ecuko Cunozaki je počela da svira violinu sa samo 4 godine, a studirala je kod veoma istaknutih muzičara iz Japana i SAD-a.
Osim rodne zemlje, Ecuko je nastupala i u inostranstvu, Velikoj Britaniji – Londonu, Rusiji – Moskvi, Švajcarskoj – Ženevi i Srbiji, gde je upravo njen suprug radio kao diplomata.
Cunozaki je osnovala „Udruženje za promociju razmene muzike između Srbije i Japana’’2010. godine i bavi se različitim vidovima kulturne razmene: uvođenje muzike obe zemlje u programe učenja i izvođenja i razmene muzičara dve države.
Podsetimo, u istočnom delu Japanu se desila katastrofa u martu 2011. godine – Veliki zemljotres i Srbija je tom prilikom prikupila velike količine novca za podršku ovoj zemlji.
Udruženje naravno ima veliku zahvalnost Republici Srbiji na tako divnom gestu.
Program koncerta je uključio na početku kompoziciju „Pukni zoro“ slovenačkog autora Magnifico-a, čije je pravo ime Robert Pešut.
Ono što je zanimljivo jeste da je upravo ovaj kantautor u isto vreme imao koncert u Beogradu na samo nekoliko destina metara od Istorijskog muzeja Srbije, na velikoj sceni Mts Dvorane, što mu je bio prvi nastup u ovoj ustanovi.
„Pukni zoro“ je postao hit 2010. godine kao pesma iz uspešnog filma „Montevideo, Bog te video“ kao rediteljski debi Dragana Bjelogrlića.
Tri muzičke umetnice nisu sve vreme bile zajedno na sceni, nekada ih bude dve, ponekad jedna, naizmenično, takav im je bio koncept u samom programu.
Priredile su publici japanske kompozicije kao – „Ringo Oivake“ (Pesma o jabuci), „Šino no Netori“ (muzičko delo koje se svira za štimovanje šinobue pre izvođenja; stil Gagaku, japanska klasična muzika), „Kagari Dengaku“ (tradicionalna japanska muzika za molitve, ples i pesme Bogu pirinčanih polja, izvodi se uz vatru), „Džonecu Tairiku“ (Strastven kontinent), kao i muziku iz serijala animiranih filmova tkz. anime – “Lupin III”.
Atraktivnost celog instrumentalnog koncerta je što su muzičarke iz Japana dobrim delom svirale domaću srpsku kulturnu baštinu, poput „Oro gajde“ (1975) Branimira Baneta Đokića, „Kada padne prvi sneg“ čuvenog Zvonka Bogdana, „Ciganka sam mala“ (proslavilo Silvanu Armenulić, kasnije su u raznim obradama pevale – Jelena Tomašević, Ivana Peters), „Medeno kolo“ i „Nova Zaječarka“ (prema Svetom Savi) u aranžmanima Ljubiše Pavkovića.
Triptih kao poslednje tri kompozicije u jednom nizu „Oj Moravo“ (proslavili se Predrag Živković Tozovac, Radiša Urošević, Miroslav Ilić) – „Nova Zaječarka“ – „Banjski Čačak“ harmonikaša Slavka Caleta Mitrovića, svirane su za kraj programa kao dela iz notne arhive Istorijskog muzeja Srbije, što je pravilo i koncept ovih koncerata u ciklusu – serijalu „Muzikom kroz muzej“.
Veliku pažnju i oduševljenje izazvalo je i izvođenje antologije „Ederlezi“ – popularna tradicionalna narodna pesma romskog naroda na Balkanu. Ime vodi poreklo od praznika Hederlez – tri dana u proleće i poklapa se sa Đurđevdanom, 6. maja, tada se i peva.
Naš kompozitor Goran Bregović je komponovao ovu pesmu u novom ruhu 1988. godine za kultni film „Dom za vešanje“ Emira Kusturice, ali je stvorio i domaći prepev „Đurđevdan“ za poslednji album „Ćiribiribela“ njegove grupe „Bijelo dugme“, gde je pevao Alen Islamović, treći vokal benda.
Realizaciju koncerta japanske i srpske muzike su pomogli Ambasada Japana u Republici Srbiji, Ambasada Republike Srbije u Japanu, Internacionalna fondacija Tošiba, kompanija Makoto, organizacija EU-Japan fest i Udruženje za unapređenje muzičke razmene između Srbije i Japana, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu grada Beograda.
Ecuko Cunozaki na kraju koncerta se obratila publici na srpskom jeziku sa japanskim akcentom, te se zahvalila publici na dolasku u tako velikom broju, i poručila – „Vi ste zaista divna podrška nama i čast nam je što nastupamo u ovako predivnom prostoru kakav je Istorijski muzej Srbije“.
Japanska violinistkinja je laureat Zlatne nagrade za izuzetne usluge Vlade Republike Srbije2019. godine i član je odbora „Japansko srpskog društva’’, kao i udruženja za pomoć u društvenom javnom interesu ‘’Save the Children Japan’’ i NPO ’’Seeds Asia“.
Studirala je u Toho Gakuen muzičkoj školi za decu.
Umetnica Tatara Toki svoju muzičku aktivnost je zasnovala na predanom istraživanju potencijala šinobuea, instrumenta koji je pomalo nostalgičan i nastanjuje se u dušama Japanaca. Taj instrument se uvek drži horizontalno pri sviranju, a napravljen je od japanskog bambusa naziva „Šino“.
Tokino umetničko ime „Tatara’’ potiče od šokantnog utiska koji je osetila dok je posmatrala tradicionalnu srednjevekovnu tehniku obrade čelika u mestu Okuizumi.
Svestrana umetnica stiže da bude i predstavnik udruženja ‘’Tokikai’’ i direktor ‘’Japanske asocijacije – instituta za šinobue’’, ali i honorarni predavač na javnom univerzitetu u gradu Nimi, prefektura Okajama.
Fumiko Takešita je igrala folklor sa Balkana u Japanu i tada joj se izuzetno svidela srpska muzika, koja ju je dovela u Srbiju.
Studirala je harmoniku kod spomenutog majstora harmonike Slavka Caleta Mitrovića u Srbiji. Fumiko je učestvovala je na različitim koncertima u Srbiji kao solista ili član orkestra, svirala i u ambasadi Republike Srbije u Tokiju.
Ona je postala laureat specijalnog priznanja fonda „Branislav Mane Šakić“ za doprinos jezičko-kulturnoj razmeni izmedju Srbije i Japana 2020. godine.
Produkcija ovih koncerata uključuje i kompletno snimanje, tako da svi ljubitelji japanske i srpske muzike ovaj prijatan koncert mogu gledati na YouTube kanalu Istorijskog muzeja Srbije, gde se nalazi i čitava kolekcija nastupa tokom svih pet sezona.
Galerija Istorijskog muzeja Srbije je već više od četiri godine veoma zapaženo mesto za koncerte ciklusa „Muzikom kroz muzej“.
Odličan koncept je što su koncerti bili realizovani u tri različite galerije, glavna napred i druge dve sa desne i leve strane, što može biti redovna ideja i postavka u narednim programima, jer je sama ustanova kulture tako stvorena da čitavi prostori mogu da se pravilno iskoriste za muzičke sadržaje uzduž i popreko.