KV baner copy 2 1024x695 1

Knjige u SREDištU: Književnost i nasilje, i Flober i njegove junakinje

Knjige su u središtu i ove srede u Evropskoj kući i to na temu književnosti i nasilja, a u četvrtak, 12. decembra biće to o stvaralaštvu Gistava Flobera. Današnje učesnice su Marija Karaklajić, Tatjana Rosić i Zorana Simić, a razgovor počinje u 19 časova.

U razgovorima posvećenim tematizovanju nasilja u savremenoj književnosti govoriće se o umetničkim strategijama prikazivanja nasilja, o statusu ove teme u politici nagrađivanja autorki i autora, i o dilemi koliko književnost i umetnost u celini mogu doprineti osvešćivanju ovog problema.

U dramama Marije Karaklajić nasilje, ponekad otvoreno, a nekad prikriveno, jedan je od osnovnih gradivnih elemenata. Bilo da je reč o rodno zasnovanom, klasno-političkom ili metafizičkom, koje sile istorijskog kretanja sprovode nad pojedincima, po pravilu ženama, junakinje i junaci njenih drama oslikavaju teskobu i anksioznost savremenog sveta, svedočeći, kako je rečeno u saopštenju žirija za nagradu Biljana Jovanović, da nam se dešava njegov kraj, već „kraj ljudskih bića“.

Polazeći od tog kraja, razgovor će se vratiti na put koji je do njega doveo. Sa književnim kritičarkama i istoričarkama Tatjanom Rosić i Zoranom Simić biće reči o tretiranju rodno zasnovanog nasilja u kanonskim delima naše književnosti, počev od Njegoš, preko Bore Stankovića i Andrića, pa sve do Dragoslava Mihailovića i naših savremenih spisateljica i pisaca. Istovremeno, govoriće se o dubljim mehanizmima po kojima ovi procesi funkcionišu, preko politika kanonizacije i vrednovanja, nametanja društveno-politički poželjnih tema i složenog spektra institucionalnih strategija koje oblikuju našu čitalačku i estetsku svest u vezi sa ovom i srodnim temama.

Knjige u središtu – Flober i njegove junakinje

Gospođa Bovari, to sam ja!“ Ova navodna Floberova izjava poziva čitaoce da upoznaju Emu Bovari i procene ima li supruga provincijskog lekara nešto zajedničko sa piscem koji je život posvetio stilu.

Upravo će stvaralaštvo Gistava Flobera biti tema trećeg događaja iz serijala “Knjige u središtu”, koji će se održati, za promenu, u četvrtak, 12. decembra od 17 časova u Evropskoj kući u Beogradu. O Floberu, na 203. godišnjicu rođenja velikog francuskog književnika, govoriće dr Vesna Elez.

Mogu li savremeni čitaoci razumeti Floberovu junakinju koja mašta o lepšem životu, romantičnoj ljubavi, Parizu? Prepoznaju li ironiju ili dvosmislenost doživljenog govora u Gospođi Bovari?

Ukoliko nam je Ema Bovari, „ženski Don Kihot“, bar donekle bliska, možemo li prići drevnoj Salambi, junakinji istoimenog romana, egzotičnoj kćeri Hamilkara Barke, vanredne lepote, koju je opčinio Mato, vođa neprijateljske varvarske vojske? Po čemu su Floberove heroine izuzetne i slične, iako pripadaju različitim i udaljenim svetovima?

Miloš Crnjanski je prepoznao Floberovu modernost već u mladalačkom delu Novembar. Po njegovom sudu, upravo će Novembar „u XX veku dovesti do novog oblika romana i nove proze“. Prevesti Salambu Floberovu, smatra Crnjanski, „znači prevoditi svirku starih horova afričkih hramova, šum mora, daleki bolni glas alžirskih pustinja i šapat igračica numidskih“. Koliko nam danas znače ovi Floberovi romani?