Skup dela ucesnika izlozbe MZ Sava foto Jovanka Mladenovic
Skup dela učesnika izložbe, MZ Sava, foto: Jovanka Mladenović

Život u bloku: Umetnici i građani stvaraju zajedno

Nove kulturne prakse

Od 10. do 20. oktobra umetnici i žitelji novobeogradskog Bloka 45 okupiće se na zajedničkoj izradi murala i crteža, na filmovima, pesničkim večerima, koncertima, razgovorima, arhitektonskim turama… a svoje radove na kraju predstaviti na izložbi Život u bloku koju organizuje umetničko-kustosko-aktivistički kolektiv Komitet za prolećne radove.

Novobeogradski blok 45, preciznije Mesna zajednica Sava, poslužiće svojim žiteljima  i umetnicima kao otvoreni atelje od 10. do 20. oktobra: svakog dana od podneva pa do ranih večernjih sati, oni će stvarati murale i crteži kredom, učestvovati na pesničkim večerima i diskusijama u javnim prostorima, gledati filmove, priređivati i slušati koncerte, a posetioci su dobrodošli da sve to vide i čuju, i da se pridruže vođenim turama koje će osvetliti pojedine aspekte savremenog života i arhitekture u ovom kraju i oživeti sećanja na prošlost… 

Sve ove aktivnosti deo su projekta Život u bloku, a za kraj je predviđena istoimena izložba na kojoj će biti predstavljeni tu nastali radovi, i rezultati svega što se dešavalo u tih desetak dana (na Instagram stranici Život u bloku može se naći detaljan kalendar sa tačnim vremenima svih događanja).

Komitet za prolećne radove

Pokretač i organizator je Komitet za prolećne radove, umetničko-kustosko-aktivistički kolektiv osnovan 2021. godine s ciljem da pripremi Prolećnu izložbu ULUS-a za period 2021–2023, a prvi članovi su bili: Danilo Prnjat, Jovanka Mladenović, Sanja Tomašević i Kristina Ristić iz tadašnjeg Umetničkog saveta ULUS-a, kao i Irena Ristić i Milica Ivić.

Sastav kolektiva se vremenom menjao, i sadašnji članovi su i Milan Đorđević, Nina Mihaljinac, Petar Cigić, Tijana Cvetković, i Milena Janković, stanarka Bloka.

Autor Petar Cigic
Autor: Petar Cigić

Prema rečima vizuelnog umetnika Danila Prnjata, početna ideja bila je pokretanje jedne izrazito eksperimentalne forme izložbe koja podrazumeva kolektivni razvoj kroz sinergiju svih uključenih u proces njenog stvaranja.

Tako su umetnici u prvim godinama pozivani da se okupljaju i istraže svoj odnos prema konceptu izložbe. Zatim su zajedno živeli u izložbenom prostoru tokom trajanja izložbe, kuvali, hranili se i diskutovali o umetnosti i njenom statusu.

“Prošle godine pozvali smo različite aktiviste i artiviste da nam se pridruže, te se celokupna izložba transformisala u prostor u kojem se promišljaju zajedničke alternative postojećem neoliberalnom poretku, kroz povezivanje umetnosti sa socijalnim i političkim inicijativama.

Ove godine smo odlučili da napravimo još jedan korak napred i napustimo okvir umetničke institucije kakva je ULUS (koji je u međuvremenu postao manje otvoren za ovakve formate) i da izložbu organizujemo zajedno sa građanima u Bloku 45, u javnom prostoru” – kaže Prnjat.

Ovaj poduhvat je, inače, pokrenut kao deo projekta EPICA (Empowering Participation in Culture and Architecture) u saradnji sa više obrazovnih institucija i fakulteta (Fakultet likovnih umetnosti, Fakultet dramskih umetnosti, Arhitektonski fakultet, Institut za ekonomska istraživanja i TIMS Novi Sad), a podržan je i posredstvom Bojane Matejić sa FLU.

Izložba će biti omogućena sredstvima EPICA projekta i fonda Rekonstrukcija ženski fond, a gotovo celokupan budžet, izuzev manjih izdvajanja za tehničke troškove, namenjen je podršci idejama koje su došle od samih učesnika, kojih je trenutno šezdesetak (pojedinaca, formalnih i neformalnih grupa okupljenih oko tih ideja). 

Odazvao se veliki broj umetnika i stanovnika Bloka

“Na javni poziv koji smo uputili putem postera po Bloku i društvenih mreža, odazvao se veliki broj umetnika i stanovnika Bloka sa svojim vizijama onoga što bi želeli da rade u okviru izložbe.

Prihvatili smo sve koji su se prijavili, bez ikakve selekcije, uključujući i one koji nisu imali konkretne predloge, ali su izrazili volju da se uključe u kolektivni rad, pruže podršku drugima i vide šta iz svega toga može nastati. Veoma nas raduje veliki odziv stanovnika Bloka, kao i umetnika.

Značajan pomak u ovogodišnjoj organizaciji je što smo uspeli da obezbedimo sredstva za pokrivanje svih troškova materijala za radove umetnika i komšija iz Bloka, što je posebno značajno s obzirom na oskudnu podršku novim umetničkim produkcijama u lokalu.

Među izlagačima su Nova Planska praksa, Ankica Stanković, Atelje Kinema (Tamara Bročić), Andrea Zobec, Centar za novo stambeno zadrugarstvo, Marija Srećković Karanfilović, Kiosk kolektiv, Stara kao nova, Radio Krov, Daliborka Vručinić, Decentrala, Slađana Lalić, Marija Popović, Renata Bujić, Sara Tanasković, Isidora Spasić, Tri groša, Centar za vizuelnu antropologiju – VAC, Divlji Beograd (Ivan Simić, Milja Vuković), Katarzyna Ewa Stojičić, Kolektiv Polimorf, Dunja Čorlomanović, Škola za dizajn (Beograd), Ana Šnebić, Višnja Kisić, Goran Tomka, Sanja Iguman Glušac, Sara Nikolić, Sara Milojević, Svetlana Lukić, Dušan Murtić, Kuvari iz Bloka, Iva Đurović, Jelena Marjanović Savković, Slađana Nojković, Ada kolektiv (Stefan Radošević) i Oskar anonimni” – navodi naš sagovornik.

I opština Novi Beograd pružila je podršku ovom projektu, ustupivši na korišćenje prostor Mesne zajednice Sava u Bloku 45. Prema rečima organizatora, kako oktobar može biti veoma kišan, potrudili su se da obezbe i alternative u slučaju lošeg vremena.

“Kupili smo velike šatore, poput onih koji se obično koriste za svadbe, koje ćemo postaviti na dva glavna trga. Angažovali smo dva tehničara, koji će sve vreme biti prisutni da nadgledaju dešavanja i pružaju podršku učesnicima.  

Izložbeni prostor je na raspolaganju od 12 do 20 časova svakog dana, s obzirom na to da se u večernjim satima tu održavaju sportski i drugi događaji.

Mnogi prijavljeni rade do 17 časova radnim danima, što dodatno komplikuje raspored, jer se trudimo da omogućimjo učešće svih zainteresovanih, a da se istovremeno uklopimo u zadate vremenske okvire.

Najzad, i sam kolektivni rad, kako unutar tima Komiteta za prolećne radove, tako i sa  stanovnicima Bloka, umetnicima i drugim učesnicima, veliki je izazov. Ipak, uvereni smo da će proteći kako treba – kaže Prnjat.” – kaže Prnjat.

Autor: Aleksandra Mijalković