DSC 3465

Priče iz ateljea – vođenje kroz izložbu

U okviru programa izložbe “Kroz atelje” u četvrtak, 24. oktobraod 19 časova u Velikog galeriji Doma kulture Studentski grad održaće se vođenje kroz izložbu uz razgovor sa Anom Bogdanović, autorkom projekta, i umetnicama i umetnicima koji na izložbi učestvuju. Srdačno Vas pozivamo da nam se tom prilikom pridružite kako biste čuli priče iz ateljea i o ateljeu.

Izložba “Kroz atelje”, koja se na jednistven način bavi fenomenom umetnikovog ateljea, prostorom u kome se odvija proces umetničkog stvaranja, otvorena je u Velikoj galeriji Doma kulture Studentski grad do 20. novembra. Autorka izložbenog projekta je mlada istoričarka umetnosti Ana Bogdanović, a na izložbi učestvuje sedam umetnika koji dolaze iz polja slikarstva, fotografije, crteža, video umetnosti i sound art-a: Marija Đorđević, Nemanja Lađić, Nikola Marković, Goran Micevski, Ivan Šuletić i umetnički par Nina Simonović i Frančesko Fonasi.

Izložbeni projekat “Kroz atelje” razmatra prostor u kome se odvija umetničko stvaranje – prostor umetnikovog ateljea – kao mesto fizičke, mentalne i materijalne prirode za koga se vezuju procesci koji prethode i pripadaju stvaranju i izvođenju umetničkog rada. U dijalogu sa specifičnim prostorom Velike galerije Doma kulture Studentski grad biće predstavljene umetničke intervencije i situacije koje za svoje polazište uzimaju atelje sa različitih aspekata njegovog simboličnog, konceptualnog i kulturološkog značenja – kao mesto akcije, kontemplacije, dijaloga, eksperimentisanja, istraživanja, imaginacije i materijalizacije čina umentičkog delovanja i stvaranja, ali i kao prostor društvene interakcije. Imajući u vidu značajnu ulogu koju atelje zauzima u procesu istorijske mitologizacije ličnosti umetnika, ali reflektujući i njegov promenljivi status u korpusu novih i savremenih umetničkih praksi od sedamdesetih godina prošlog veka do danas, umetničke reakcije na ovaj prostor na izložbi izlaze iz okvira romantizacije i dekonstrukcije ateljea kao mesta umetničkog stvaranja, tako inicirajući mogućnost njegovog sagledavanja sa različitih pozicija ponuđenih kroz individualna umetnička razmišljanja i senzibilitete.

Projekat je podržao Sekretarijat za kulturu grada Beograda i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.