Nakon nešto više od meseca dana po povratku iz Belgije, u kojoj je boravio u okviru rezidencijalnog programa Glo’Art fondacije, slikar Petar Mošić sinoć je otvorio samostalnu izložbu, pod nazivom “Deca loših uzora”, u Galeriji N.EON u Beogradu. Najnovije slike i crteže na temu detinjstva, koji su nastajali u protekle dve godine, uz prateće instalacije, možete da pogledate do 11. oktobra.
Mošić je u Galeriji N.EON i ranije izlagao, i to 2016. godine, ali, kako i sam kaže, ovaj put s novim slikama sve izgleda potpuno drugačije:
„Ovde možete da vidite sedam radova, i to ozbiljnih, srednjeg i velikog formata, kao i jedan potpuno novi koncept u novom-starom prostoru, čija arhitektura dozvoljava da svaki rad samostalno funkcioniše i dođe do izražaja, što je opet dalo mogućnost da napravim i zanimljive instalacije.“
Hello Kitty helijumski baloni, kristali, prepoznatljive skulpture – pas od balona i plavi BFF čine rekvizitu koju je umetnik koristio da dočara koncept svake svoje slike posebno i izvan okvira platna.
„Samo postavka je na prvi pogled šarenolika, vesela, razdragana i razigrana… Međutim, kada pogledate sliku malo pažljivije, videćete da su tu prisutne i ozbiljnije teme i sumornije poruke, koje posmatrača pokreću na dijalog i razmišljanje,“ objašnjava slikar izdvajajući rad, pod nazivom „Obožavanje ružičastog idola“, kao najdraži, pa je to i razlog zbog kojeg je ova slika nosilac izložbe.
Kako je već i u najavi izložbe „Deca loših uzora” rečeno, umetnik je na svojim delima izbegao banalizaciju tačnosti i vernosti, dok je stabilnim minimalističkim pristupom i ispražnjenim prostorom od dekorativnog, opisnog i scenografskog, pojačao dominaciju figure, unutar i van slike.
Detinjstvo nije novina za Petra, jer je ovu temu obrađivao još tokom svog doktorata. Danas joj se ponovo s razlogom vraća upozoravajući na pogrešne uzore kojima su izloženi naši najmlađi putem svih medija:
„Važno je da ljudi shvate da nešto mora da se rešava, i to pod hitno! To se posebno odnosi na vaspitanje dece. Ne smemo da zaboravimo da se deca nalaze u osetljivoj životnoj dobi, i da se najčešće ugledaju na pogrešne uzore. Nekada smo bili svedoci tragičnih događaja samo putem stranih medija i filmova, a sada smo svedoci toga i kod nas. Zato, ako to ne rešimo, plašim se da će se to ponoviti. To je užasno, i veoma mračno, ali istinito. Tako je vreme da se trgnemo i prestanemo da guramo probleme pod tepih.“
Izložba je bila prvobitno planirana za prvu polovinu godine, ali je odložena za jesen zbog tragičnog događaja u beogradskoj osnovnoj školi.
“U nameri da na posmatrača prenesem transformisano iskustvo proživljenog, stvaranje ovih dela sam delimično zasnovao na ličnom iskustvu tokom odrastanja. Ovaj ciklus slika ukazuje na važnost aktivnog učestvovanja porodice u odgajanju i razvoju svoje dece radi poboljšanja socijalnog ponašanja mladih naraštaja,“ zaključuje slikar Petar Mošić.
foto: Tijana Janković-Jevrić // Miss Stills Photography