Slobodna zona ove godine i u Imax sali Galerije Beograd
18. Slobodna zona, festival dokumentarnih i angažovanih filmova biće održan od 3. do 8. novembra u 10 bioskopskih sala u Beogradu. Italijanska kraljica filma, glumica Monika Viti biće programska zvezda u Kinoteci, dok će glavni nosilac programa Galerije Cineplexx u Imax sali biti film o britanskoj muzičkoj legendi Dejvidu Bouiju, najavio je na konferenciji za novinare direktor i selektor Slobodne zone Rajko Petrović.
Filmski festival će svečano biti otvoren dobitnikom Zlatne palme, filmom „Trougao tuge“, švedskog reditelja Rubena Estlunda, u četvrtak, 3. novembra od 18:30h u mts dvorani, kada će se publici obratiti hrvatski glumac Zlatko Burić, protagonista ovog filma. Kako su karte za film otvaranja rasprodate, organizovana je još jedna projekcija iste večeri, na kojoj će glumac takođe biti prisutan.
„Trougao tuge“ istog datuma svečano otvara Slobodnu zonu i Nišu (19, Sinepleks) i Novom Sadu (19.30, Arena sinepleks), gde se festival takođe održava. Iz organizacije Slobodne zone ovaj film opisuju kao najbolju satiru ove godine, u kojoj se smenjuje red smeha i red neverice i red neprijatnosti.
Slobodna zona biće aktuelna i na onlajn platformi KinoKauch od 9. do 23. novembra.
Nakon prikazivanja preko sedamdeset filmova ovogodišnje selekcije istovremeno u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, odabrani naslovi će nastaviti svoj bioskopski život i u manjim mestima širom Srbije, s proleća naredne godine, što je tradicija ove manifestacije.
Selektori 18. Slobodne zone kažu da su glavne okosnice filmova suočavanje s prošlošću, a da su izabrani naslovi podeljeni u 14 programskih celina. Neke od njih su: Monika Viti Tribute, Međunarodna selekcija, Horizonti Balkana, Selekcija 14+ i 8+, SZ Junior, Zelena zona, EU zona Ženska linija… Prateći program čine panel diskusije i radionice Kompas, Sonar, Na kafi s autorima, zatim, mulitmedijalna izložba, promocija knjiga…
U okviru takmičarskog programa biće prikazano šest filmova u međunarodnoj i sedam u regionalnoj selekciji.
Omaž Moniki Viti, zaštitnom licu vizuala 18. Slobodne zone
„Jedna od selekcija u Kinoteci, koja je uvek posvećena nekim ličnostima ili autorima iz istorije filma, ove godine je određena za Moniku Viti. Naš, ovogodišnji, vizuelni identitet festivala je jedan omaž njoj, i svemu onome što je ona dala publici i kinematografiji. Na programu imamo četiri filma, koje je ona ostvarila u saradnji s svojim partnerom i rediteljem Mikelanđelom Antonionijem. Ovo je pogotovo dobra prilika za mladu publiku da dođe i da vidi njenu umešnost“, o selekciji filmova italijanske kraljice filma Moniki Viti, rekao je direktor i selektor Slobodne zone Rajko Petrović.
Monika Viti (Monica Vitti), koja je ove godine preminula u svojoj 90. godini u rodnom Rimu, glumila je u filmovima reditelja Mikelanđela Anotnionija, jednog od pokretača modernog italijanskog filma, kao i u ostvarenjima Marija Moničelija, začetnika filmskog pravca commedia all'italiana iz ’60-ih, gde su protagonisti anti-heroji. Partneri na velikom ekranu su joj bili Alen Delon, Marčelo Mastrojani, Ričard Haris… Poznata je i po ulozi u filmu engleskog govornog područja Modesti Blejz.
Retrospektivna selekcija “U fokusu” biće posvećena, pored Monike Viti, i filmovima Avija Mograbija.
Više od 60 dokumentarnih i igranih celovečernjih filmova, a ukupno 77 ostvarenja, računajući i kratkometražne radove mladih u okviru selekcije Future Is Here biće prikazano na 18. Slobodnoj zoni, dok će dokumentarac Moonage Daydream, o Dejvidu Bouviju, biti prikazivan svake večeri, u istom terminu, tokom trajanja festivala u Imax sali Galerije Beograd.
Suočavanje s prošlošću tema filmova Slobodne zone
„Mislim da je zajedničko ovim i drugim filmovima to da je u pitanju pojedinac koji je u konfliktu, ili barem u trenutku suočavanja s prošlošću ili s istorijom. Možda ne uvek s svetskom istorijom, ali u najmanju ruku s porodičnom ili sa samim sobom, “ o filmovima kaže Branka Pavlović, selektorka Međunarodnog takmičarskog programa, Ženske linije i Selekcije 14+, izdvajajući naslove „Pomračenje“ (film inspirisan pomračenjem sunca iz 1999. u Srbiji), „Nevinost“ (izraelski film o služenju vojnog roka) i „Betina“ (biografski film o nemačkoj umetnici).
Oči u oči s istorijom i komšilukom
Ivan Bakrač selektor Regionalnog takmičarskog programa Horizonti Balkana, o filmovima iz komšiluka, rekao je: „Suočavanje s prošlošću, odnosno s posledicama, je zajednička tema, koja opseda regionalne autore. Odnosi unutar porodica, između komšiluka, između zemalja…“. Bakrač je izdvojio dve regionalne premijere, film „Garbura“ Josipa Žuvana, o dvojici dečaka najboljih prijatelja iz dveju posvađanih porodica i „Metronom“ Aleksandrua Belka, ljubavnu priču u doba diktature Čaušeskua.
Dijalog na Slobodnoj zoni i filmovi koji “udaraju u stomak”
Segment razgovora „Kompas“ Slobodne zone, koji se ove godine održava u Novom Sadu predstavio je na konferenciji za novinare Ivan Milenković, govoreći o primeru filma koji je otkazan na brojnim festivalima zbog teme pedofilije: „Naravno da je najvažnija tema danas u Evropi ruski napad u Ukrajini, i o tome se najviše govori, ali jedan od onih skandala, koji ne prolaze ispod radara, nego su toliko intenzivni da se mogu smatrati nekom vrstom drugog važnog događaja, makar u kulturi i na filmu, to je skandal koji prati film „Sparta“. U okviru Kompasa Slobodne zone, mi nećemo govoriti o umetničkim dometima filma, već o njegovim motivima, o tome šta znači kultura otkazivanja, šta znači politička korektnost…“
Sonar, prateći program za mlade koji se bavi dokumentarizmom na društvenim mrežama predstavile su Lena Trifunović i Tamara Milošević, najavivši da će ovaj segment Slobodne zone biti održan od 8. novembra od 16 do 19 u Sprat baru u Cetinjskoj. Tom prilikom biće realizovana i radionica Igora Šćepanovića o montaži na putu, a zatim i projekcije filmova i razgovori s autorima.
Gosti festivala, koji će biti dostupni za pitanja gledalaca nakon projekcija svojih filmova, biće Goran Dević i Hrvoje Osvadić (Hrvatskog narodnog preporoda), Tudor Panduru (Metronom), Suzan Šimk i Luc Penert (Betina), Vedrana Pribačić i Marta Puhlovski (Veće od traume), Đem Kaja (Ljubav, nemačke marke i smrt), Nataša Urban (Pomračenje), Einari Pakanen (Raj za karaoke), Aliona Simonovna van der Horst (Okreni se ka suncu), Josip Žuvan i Ivana Roščić (Garbura), Škumbin Istrefi (Vera sanja more), Tomas Firhapter (Živeti zajedno), Boris Kovač (4 sunca i klavir) i Aleksandar Reljić (Do daske).
Ulaznice za festival su u prodaji, a sve informacije o programu, rasporedu projekcija i lokacijama dostupne su na zvaničnom sajtu festivala.