Dom kulture “Studentski grad”
Utorak, 12.mart
19.00, Klub Magistrala
Učestvuju: uvodničar i moderator Zoran Stefanović
i gosti: Slobodan Ivkov i Pavle Zelić
Pisac i istoričar kulture Zoran Stefanović ekskluzivno predstavlja mesto stripa unutar srpske naučne fantastike, kao zanemarenog ali formativnog elementa srpske i jugoslovenske popularne kulture. Počev od kraja 19. veka, sa posebnim osvrtom na najnovija otkrića o periodu Kraljevine Jugoslavije i na reprinte Đorđa Lobačeva i drugih autora, preko vrhunaca stripa u SFRJ do današnje situacije koja ima elemente novog Zlatnog doba.
Gosti su dvojica istaknutih scenarista i kulturnih delatnika iz dva naraštaja: Slobodan Ivkov (1959), autor stripa „Zemljani“ i scenarista „2084.“ i „Kolapsa“ i Pavle Zelić (1979) scenarista „Družine Dardaneli“. Oni će prvi put govoriti o naučnofantastičnoj komponenti u svom stripovnom opusu i o tome kako oni vide fenomen naučnofantastičnog stripa unutar srpske kulture.
Tribina najavljuje sledeće poduhvate: događaj povodom realizacije printova velikog formata u Bistrou Doma kulture Studentski grad u vidu trajne postavke sa motivima radova strip umetnika Bobana Savića – Geta i Alekse Gajića (26. mart u 19 časova uz muzičku podršku DJ Petrovitz Yugoslavia) , zatim izložbu Srpska naučna fantastika u stripu selektora Zorana Stefanovića u Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“ u Beogradu (13. mart, 17:30), koja je prateći program serije 15 tribina prof. dr Dejana Ajdačića sa uglednim gostima „O slovenskoj i srpskoj naučnoj fantastici“ u USBM (sredom u 18 časova, 27. februar – 12. jun).
Urednik ciklusa tribina o stripu: “Oblačići koji govore: Sto mu gromova!”
Marjan Matić, saradnik redakcije likovnog programa
19.00, Studio 28
AFC Lab
VINE’S NOT DEAD!
Radionica snimanja vine klipova
Ko je ubio vajnove i kako to da ipak još nisu mrtvi? Iako kratkotrajnog veka, društvena mreža Vine ostavila je dubok trag u pop kulturi, definisala razne internet trendove, pretvorila Vorholov izraz da će „u budućnosti svako imati svojih 15 minuta slave“ u izraz „pa dobro, svako može da ima bar 6 sekundi slave“. Sam izraz „vine“ postao je sinonim za najkraće video klipove koji se dele po društvenim mrežama i najčešće se odnosi na „smešne klipove“, jer je ova mreža po njima upravo i bila najpoznatija. Ono što Vine nikad nije uspeo da iskoristi, uprkos pojedinim pokušajima, jesu njegov marketinški potencijal (zbog čega je i propao) i umetnički potencijal (tu možda možemo i mi na radionici da intervenišemo). Radionica Vine‘s Not Dead! otvorena je za sve zainteresovane, bez obzira na prethodno iskustvo snimanja bilo čega, pošto snimamo telefonima. Na radionici tretiramo Vine formu kao najkraće filmove na svetu i obaramo rekordesažimajući svoje umetničke ambicije u šest sekundi.
Ovim putem apelujemo na učesnike da napune telefone, jer verovatno nemamo dovoljno štekera za svepunjače.
Vodi: Galina Maksimović
20.00, Kamerna scena Velike sale
Teatar Mimart
SNOVIĐENjE
Mentor: Nela Antonović
Kostim i maske: Anđelija Marković
Dizajn zvuka: Predrag Radovančević
Autorski projekat: Marko Nektan, Lidija Antonović
Ovo je nadrealna priča o traganju za istinom gde autori prolaze kroz spiralni lavirint duhovne vertikale. Integrisane ideje, tehnike izvođenja i iskustva dva umetnika doprinose zagonetnoj atmosferi vizija, koje kroz slike postepeno dovode do katarze savremenog čoveka. Skup arhetipova igre doprinosi veštinama autora/aktera od ritualnogpreko buto plesa, fizičkog teatra do pantomime.
Predstava je premijerno izvedena u MKM-u u Beogradu, a učestvovala je na Festivalu monodrame i pantomime 2018. godine.
CENA ULAZNICE 200 DIN*