Mr Hublot Luksenburg

Jubilarna Balkanima

Jubilarno, deseto po redu, izdanje Evropskog festivala animiranog filma BALKANIMA održaće se od 1. do 5. oktobra u Domu kulture Studentski grad. Svi programi u okviru Festivala BALKANIMA su besplatni za posetioce. Ovogodišnji festival predstavlja omaž nedavno preminulom profesoru Nikoli Majdaku, osnivaču i umetničkom direktoru BALKANIME.

Ceremonija otvaranja festivala počinje u utorak, 1. oktobra kada će biti otvorene dve izložbe: Anatomski teatar Milorada Krstića u 19h, Nikola Majdak (1927-2013) u 19:45, dok svečano otvaranje počinje u Velikoj Sali u 20h i Prvi takmičarski program od 20:45. U toku večeri beogradski grafiti umetnici učestvovaće u Graffiti BALKANIMA Jam na platou DKSG.

Festival će zvanično biti otvoren prvim srpskim crtanim animiranim filmom iz 1963. Čovek od krede Nikole Majdaka. U okviru glavnog programa BALKANIME 2013 biće prikazano 130 filmova iz 28 evropskih zemalja, koje je izabrala selekciona komisija u sastavu: Nebojša Petrović, illustrator i animator iz Beograda, Igor Kekeljević animator iz Novog Sada i Mirela Srebrić, animator iz Beograda.
Zemlja gost u fokusu ovogodišnje BALKANIME biće Poljska koja će se predstaviti sa dva programa koje je priredio Piotr Kardas, osnivač festivala animacije O!PLA.

 

Centralna multimedijalna izložba Nikola Majdak (1927-2013) i specijalne projekcije Sećanje na Nikolu Majdaka obuhvatiće različite periode stvaralaštva ovog pionira animacije u Srbiji kroz 10 najznačajnijih i najviše nagrađivanih filmova: Čovek od krede (1963), zatim Zaljubljen u tri kolača (1967), Izvor života (1969), Vrijeme vampira (1971), Zapis o slikaru – Janez Bernik (1971), Sprejtajm (1981), Poslednji TV dnevnik (1982), Gran Ginjol (1993), Curriculum Vitae (1994), Pontius Pilatus Secundus (1996). Majdak se u svojim filmovima najčešće bavio univerzalnim temama koje ne zastarevaju, kao što su ratovi, savremno društvo, ljubav, seks, ljudska pohlepa, a specifičan je po tome što je sarađivao sa različitim ilustratorima, što je doprinelo raznolikosti i bogatstvu njegovih rediteljskih ostvarenja u tehničkom smislu.

Izložba u Galeriji DKSG od nazivom Anatomski teatar biće posvećena multimedijalnom umetniku Miloradu Krstiću, poreklom iz Srbije, koji od 1989. živi i radi u Budimpešti i bavi se slikarstvom, skulpturom, animacijom, ilustracijom, stripom, dokumentarnim filmom, fotografijom.

Istorijski program je posvećen jednom od najčuvenijih studija animacije u Poljskoj, Studiju filmskih minijatura u Varšavi koji ove godine slavi 55 godina postojanja, dok je program savremene animacije posvećen nezavisnim filmovima. VJTim, Silvija Novak (Sylwia Nowak, tvorac lutke) i Pjotr Ficner (Piotr Ficner, animator) će biti domaćini trodnevne radionice za izradu lutaka i stop-trik animacije – mešavine talenta, iskustva i inovacije. Program filmova Cartoon D’Or 2013 predstaviće filmove koji su ušli u izbor za ovu najvažniju evropsku nagradu za animatore.

U subotu 5. oktobra od 14h biće prikazani najnoviji nekomercijalni kratki animirani filmovi za decu predškolskog i školskog uzrasta rađeni u tehnikama plastelina, kolaža, 2D crteža i 3D. Najmlađi će imati priliku da uživaju u bajkama, čarolijama, vitezovima i zmajevima, neobičnim bićima.

Razgovori sa mnogobrojnim gostima-animatorima vodiće se u u neformalnoj atmosferi Kluba Magistrala DKSG. Predavanje na temu „Istorija animiranog pop video spota“ držaće Mićun Ristić i Iva Ćirić.