Beograd će 12. i 13. decembra biti domaćin drugog izdanja „Foruma kreativnog stakla“. Ovaj događaj, deo inicijative „Kreativno staklo Srbije“, posvećen je revitalizaciji paraćinskog staklarstva kroz preispitivanje tradicije i inovacija, kao rezultat srpsko-američke saradnje.
U okviru foruma, 13. decembra biće održana Laboratorija kreativno staklo na kojoj će zainteresovani učesnici moći da nauče stare tehnike staklarstva ecovanja i oslikavanja.
Predstavnici medija takođe mogu da se pridruže kreativnom radu na staklu i naprave svoju uspomenu starom tehnikom staklarstva koju će moći da ponesu sa sobom (oslikanu ili izecovanu čašu).
Drugi „Forum kreativno staklo“ u okviru Kreativno staklo Srbije biće održan u Bibiloteci grada Beograda. Forum je posvećen preispitivanju tradicije staklarstva i inovacija, a rezultat je sprsko-američke saradnje pokrenute zajedničkim radom na preliminarnoj tehničkoj proceni za revitalizaciju paraćinskog staklarstva.
Izrada ovog dokumenta nastala je kao saradnja sa najpoznatijim muzejom za staklo u svetu Corning Museum of Glass – Glass studio, FREN Labom za kreativnu ekonomiju, Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture i Institutom za kreativno preudzetništvo i inovacije.
Na Forumu će se čuti i odgovori na brojna zanimljiva pitanja:
Koji je ekonomski doprinos investicija u revitalizaciju industrijskog nasleđa? Kako one pokreću novi ciklus lokalnog razvoja? Kako je Corning malo mesto od 10.000 stanovnika (država Njujork) zahvaljujući odgovornom odnosu prema nasleđu postalo jedna od najboljih umetničkih destinacija među malim gradovima u Sjedinjenim Američkim Državama? Zašto ovaj grad godišnje poseti 800.000 ljudi da bi se oprobali u ručnoj izradi stakla?
Paraćin kao buduća turistička, kulturna i ekonomska atrakacija, jedinstvena u regionu
Realizacijom projekta stvaraju se mogućnosti za razvoj kreativnog preduzetništva, promoviše se Paraćin kao kreativno mesto koje nudi nove ekonomske i kulturne mogućnosti, ali i za zapošljavanje i ostanak mladih u Paraćinu.
Realizacijom projekta očekuje se kreiranje oko 360 novih radnih mesta i povećanje broja registrovnaih preduzetnika u intervalu od 10-30 godišnje.
Revitalizacija paraćinskog staklarstva će doprineti promociji turističkih potencijala opštine, sa procenjenimprilivom turista godišnje od oko 33.100 posetilaca i direktnom ekonomskom koristi u vidu lokalne potrošnje usluga i dobara od oko 6,6 miliona evra godišnje.
Sa uključivanjem organizovanih školskih poseta, priliv turista bi mogao da bude između 35.000 do 45.000 posetilaca i lokalna potrošnja dodatnih dva miliona evra.
Paraćin bi tako postao nova turistička atrakcija, kakva trenutno ne postoji u širem regionu, što doprinosi i razvoju kulturne diplomatije i unapređenju vidljivosti opštine na međunarodnoj sceni.
Osnovne elemente tehničke procene predstaviće članovi Radne grupe za revitalizaciju i očuvanje industrijskog nasleđa paraćinskog staklarstva: prof. dr Hristina Mikić – Univerzitet Metropolitan i inicijativa Kreativno staklo Srbije, Amy Schwartz, direktor Glass Studio – Corning Museum of Glass, Estela Radonjić-Živkov, konzervator, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, prof. dr Žaklina Stojanović, dekanka Ekonomskog fakulteta u Beogradu, dr Jelena Nikolić, viši naučni saradnik Instituta za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovina, prof. dr Dejan Molnar, Ekonomski fakultet u Beogradu i direktor FREN-a, prof. dr Vladimir Simić Filozofski fakultet u Beogradu.
U okviru sesije biće predstavljeni vodeći američki umetnici u staklu Džoš Simpson, Džo Kariati, Ostirn Stern, Viljem Gudenart po izboru „Corning Museum of Glass – Glass Studio“, koji su bili inspiracija za kreiranje programskog koncepta revitalizacije paraćinskog stakla.
Druga sesija posvećena je regionalnoj saradnji u staklu kroz analizu stanja kreativnog preduzetništva, umetnosti u staklu i muzeološke prakse u regionu, identifikovanje potencijala za saradnju, kao i značaja koji revitalizacija stakla u Paraćinu može imati na regionalnu umetničku, kreativnu i muzeološku praksu.
O ovim temama govoriće: Jože Rataj, muzejski savetnik, Pokrajinski muzej Celje, Ivana Potočnik, dizajner, Staklara „Rogaška“, Rogaška Slatina, dr Joana Dhiamand, Univerzitet Epoka II Dhiamandi Studio, Tirana,Brigita Gantar, dizajner stakla i keramike, menadžerka Glass LAB-a, Centar Rog, Ljubljana, i Dejan Vorgić, kustos, Narodni muzej Zrenjanin.
U okviru foruma, 13. decembra u Biblioteci grada Beograda biće održana Laboratorija kreativno staklo na kojoj će zainteresovani učesnici moći da nauče stare tehnike staklarstva ecovanja i oslikavanja. Laboratoriju će voditi – umetnik Miodrag Vargić, dizajnerka Joana Dhiamandi i Hristina Mikić.
Do 1. februara 2025. godine, posetioci će moći da pogledaju izložbu o paraćinskom staklu u izlogu Biblioteke grada Beograda i vintidž kolekciju “Osvežavanje sećanja” kao rezultata prve faze dokumentovanja i istraživanja nematerijalnog nasleđa paraćinskog šlifa.
Forum su podržali Ministarstvo kulture Republike Srbije i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu, a realizuje se u partnerstvu Corning Museum of Glass-Glass studio, Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture, Institutom za kreativno preduzetništvo i inovacije, FREN Labom za kreativnu ekonomiju i Bibilotekom grada Beograda.