Nova galerija u gradu “Prototip” otvorena je u subotu u naselju Belvile Jurija Gagarina 14 D, zgrada Maslačak. Nastala je kao rezultat saradnje uprave ovog naselja i Umetničke asocijacije Prototip. Prva izložba, pod nazivom GP1, aktuelna je do 29. marta.
Kroz intenzivnu izlagačku delatnost domaćih i stranih umetnika, u galeriji će biti organizovani i raznovrsni interaktivni i edukativni programi poput radionica, predavanja i instalcija u javnom prostoru.
Galerija PROTOTIP je prva vanistitucionalna kulturno umetnička inicijativa na Novom Beogradu koja namerava da kroz aktivno učešće ponudi nov koncept delovanja i uspostavljanja saradnje sa lokalnom zajednicom. Jedan od prioriteta asocijacije je i kreiranje čvrste veze između umetničke scene, različitih društvenih grupa i poslovnog sektora.
Izložba pod nazivom GP1 okuplja radove trojice umetnika (Uroš Đurić, Goran Dragaš i Aleksandar Dimitrijević) koji na različite načine odgovaraju na pitanje o prirodi slikarstva danas i poziciji i motivima umetničkog delovanja. U posebnom projektu pod nazivom Window Art biće predstavljen video rad mladog beogradskog umetnika Saše Tkačenka. Galerija će biti simbolično otvorena performansom Aleksandra Dimitrijevića „Slikanje“ tokom koga će umetnik na licu mesta i u aktivnoj komunikaciji sa posetiocima stvoriti rad „Četiri godišnja doba“.
Trenutno je oko Galerije Prototip okupljeno oko 20 umetnika koje će aktivno participirati u radu galerije. Pored ovih umetnika koji čine jezgro budućih aktivnosti, galerija će raditi na promovisanju jedne veće grupe umetnika. U okviru posebnog projekta Window Art u 4 izloga lokala koje smo dobili na korišćenje a koji se nalaze neposredno do same galerije, na nedeljnom nivou predstavljaćemo nove radove i umetnike i tako obogatiti ponudu same galerije i učinitit je akraktivnom. U pitanju će biti instalacije, video radovi, fotografije, printovi, crteži ali i klasične slike.
Galerija Prototip je prva vaninstitucionalna inicijativa na Novom Beogradu koja će ponuditi nov način rada i prva inicijative ove vrste u celoj Srbiji jer nudi specifičan oblik saradnje, pre svega sa lokalnom zajednicom. U svetskim okvirima su upravo galerije te koje daju kontekst i vrednost pojedinim delovima grada, poput Sohoa, Čelzija, Mitea ili Monmartra.
Okupljeni umetnici su neki od najznačajnijih umetnika koji trenutno stvaraju na našoj sceni. Oni su kombinacija već afirmisanih umetnika srednje generacije, ali i mlađe generacije koja predstavlja budućnost naše umetnosti. Svi umetnici su izlagački veoma aktivni kod nas ali i u inostranstvu i za svoj rad su nagrađivani mnogobrojnim priznanjim ali nagradama, kao što su Uroš Đurić, Saša Tkačenko koje je prošle godine proglašen za njaboljeg maldog umetnika u Srbiji.
Radovi naših umetika se nalaze po mnogobrojnim domaćim i svetskim kolekcijama, kako privatnim tako i javnim muzejskim, od Muzeja savremen umetnosti u Beogradu, Muzeja grada Beograda, Telenor kolekcije, Muzeja moderne umetnosti u Beču, Koč kolekcije njaveće turske kolekcije savremene umetnosti, pa do privatnih kolekcija vodećih svetskih kolekcionara i kustosa poput Rene Bloka, Harolda Zemana.